• Turkhane Logo

Trump yeniden hakim karşısına çıktı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, bir kadına 2016 Başkanlık seçimleri sırasında

09:28 24 Mayıs 2023 Çarşamba
Trump yeniden hakim karşısına çıktı
Eski ABD Başkanı Donald Trump, bir kadına 2016 Başkanlık seçimleri sırasında

Trump, Manhattan mahkemesinde görülen ön duruşmaya, yanında avukatları ile Floridadaki malikanesinden video konferans yoluyla katıldı.

Duruşmada, Yargıç Juan Merchan, Trumpa dava ve delillerle ilgili kamuya ne söyleyip söyleyemeyeceği konusunda bilgilendirmede bulunarak, savcılığın davayla ilgili elindeki delilleri, avukatlarıyla paylaşacağını belirtti.

Trumpın 2024 Başkanlık seçimleri kampanyası çerçevesinde suçlamalarla ilgili kendisini savunabileceğini kaydeden Merchan, davadaki delillerin kamuya paylaşımıyla ilgili mahkemenin belirlediği kuralların ihlalinin ise cezaya neden olabileceği uyarısı yaptı.

Merchan, davayla ilgili duruşmaların 25 Mart 2024te başlamasına karar verirken, bu çerçevede savunma önergelerinin 29 Ağustosa kadar yapılmasını, savcıların da 10 Ekime kadar yanıt vermesini istedi.

TRUMP, BÜYÜK JÜRİ TARAFINDAN SUÇLANMIŞTI
ABDde 2024 Başkanlık seçimlerine aday olan Trump, 18 Martta Manhattan Bölge Savcısının Stormy Danielse 2016 Başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı sus payı ödemesiyle ilgili yürütülen soruşturma sonucunda, büyük jüri tarafından suçlanmıştı.
Trump, söz konusu sus payı ve bununla ilgili kayıtlarda, sahtekarlık yapmaktan 4 Nisanda New Yorkta hakim karşısına çıkmıştı.

Manhattan Başsavcılığı tarafından kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları siyasi cadı avı olarak nitelemiş ve suçlamaları seçimlere müdahale olarak gördüğünü belirtmişti.

Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan olarak kayıtlara geçmişti.

Son güncelleme: 09:28 24.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı