• Turkhane Logo

Tansiyon yükseliyor: NATO'dan 'Rusya'yı vurma' teklifi

Rusya-Ukrayna savaşı giderek şiddetlenirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna'ya verilen silahların

16:22 28 Mayıs 2024 Salı
Tansiyon yükseliyor: NATO'dan 'Rusya'yı vurma' teklifi
Rusya-Ukrayna savaşı giderek şiddetlenirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna'ya verilen silahların

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik ülkelerce Ukraynaya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiği yönündeki sözlerinin arkasında durarak, bunu engelleyen kısıtlamaların yeniden değerlendirilmesini istedi.

Stoltenberg, AB Savunma Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ukraynanın tedarik edilen silahlarla Rus topraklarını vurma hakkına sahip olması gerektiği yönündeki ifadelerine gelen tepkilere yanıt verdi.

Ukraynada devam eden çatışmanın bir saldırı savaşı olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, Rusya başka bir kıtaya saldırmış, başka bir ülkeyi işgal etmiştir. Ukraynanın da ulusal hukuka göre kendini savunma hakkı ve meşru müdafaa hakkı vardır. Buna Ukrayna dışındaki hedefleri, Rusyadaki askeri hedefleri vurmak da dahildir dedi. Stoltenberg, Ukraynanın savaşın sınır hattında devam ettiği bu dönemde kendisini savunmasının önemine vurgu yaparak, Sınırın hemen diğer tarafındaki askeri hedefleri vuramazlarsa Ukraynalıların kendilerini savunmaları çok zor ve güç olacaktır ifadesini kullandı.

Stoltenbergin The Economist dergisine verdiği demeçte, Ukraynaya silah sağlayan müttefik ülkelerden, NATO silahlarının Rusyadaki askeri hedefleri vurmak üzere kullanılmaması konusundaki kararlarını geri çekmesini istemesi, müttefik ülkeler arasında tartışmalara yol açmıştı.

ASKER GÖNDERME PLANIMIZ YOK

Öte yandan Stoltenberg, NATOnun Ukraynadaki savaşın bir parçası olmadığını yineleyerek, Ukraynaya teçhizat sevk ediyor olmamız NATOyu çatışmanın ortağı haline getirmemektedir. Çatışmaya taraf olmadan Ukraynayı destekleme hakkına sahibiz çünkü Ukraynanın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı oluyoruz diye konuştu.

NATOnun söz konusu savaşta Ukraynayı teçhizat ve eğitim yoluyla desteklemek ve savaşın bölgeye yayılmasını engellemek üzere iki görevi olduğunu aktaran Stoltenberg, Romanya ve Polonyada artırılan askeri varlığın da bölgesel savaş riskini önlemek için bulunduğunu kaydetti.  Stoltenberg, NATO birliklerini Ukraynaya gönderme ya da doğrudan savaşa dahil olma gibi bir planımız yok dedi.

Stoltenberg, Ukraynadaki savaşın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin istediği zaman bitebileceği yorumunu yaparak, Savaşı başlatan ülkenin hükümeti, Başkan Putin, Ukraynaya saldırmayı durdurursa bu savaş yarın sona erebilir. Sorun şu ki Başkan Putinin bu savaşı sona erdirmeyi planladığına dair hiçbir işaret görmüyoruz, tam tersine adım attığını görüyoruz ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 16:22 28.05.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı