• Turkhane Logo

Suriye ordusu İdlib’de ateş açmayı tek taraflı olarak durdurdu

Suriye ordusunun, militanların saldırılara devam etmesine karşın İdlib’de ateş açmayı tek taraflı olarak durdurma kararı aldığı belirtildi.

15:21 19 Mayıs 2019 Pazar
Suriye ordusu İdlib’de ateş açmayı tek taraflı olarak durdurdu
Suriye ordusunun, militanların saldırılara devam etmesine karşın İdlib’de ateş açmayı tek taraflı olarak durdurma kararı aldığı belirtildi.

Rusya’nın Suriye’de çatışan tarafları uzlaştırma merkezinin yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin silahlı güçleri, 18 Mayıs 00:00’dan itibaren İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde ateş etmeyi tek taraflı olarak durdurmuştur” denildi.“Bununla beraber Hama, Lazkiye ve Halep’te, militanlar, hükümet güçleri ve sivillerin olduğu alanlara ateş açmaya devam etmektedir” diye devam eden açıklamada, sadece 18 Mayıs’ta militanların çatışmasızlık halini 13 defa ihlal ettiği kaydedildi.Ayrıca militanların Astana süreci ile Soçi Mutabakatı kapsamında kullanımı yasaklanan havan topları ve roket sistemleri kullandığı da vurgulanan açıklamada, militanların ateş açması sonucu üç Suriye askerinin yaralandığı da belirtildi.

Rusya ve Türkiye’nin Soçide imzaladıkları mutabakata göre, radikal terör örgütlerinin İdlibdeki silahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesi gerekiyordu. Ancak sürenin 15 Ekim 2018de dolmasına rağmen bu örgütlerin üyelerinin hepsi buradan çekilmiş değil. Hatta İdlibin büyük bölümü hala teröristlerin kontrolünde.

Buna karşın Rusya lideri Vladimir Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililer, Türkiyenin, mutabakatın sahada uygulanması için elinden geleni yaptığına ve bunun kolay bir iş olmadığına vurgu yaptı. Fakat terörist grupların İdlibdeki varlığına sonsuza dek tahammül edilemeyeceği yönünde Rusyadan gelen mesajlar, son dönemde sıklaşmaya başladı.


Soçi Mutabakatı, Suriye ordusunun Rusyanın desteğiyle İdlibi terörist gruplardan temizleyecek bir operasyona hazırlandığı dönemde imzalanmıştı.

Son güncelleme: 15:21 19.05.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı