• Turkhane Logo

Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi

Hristiyanlar için kutsal kabul edilen Paskalya günü kilisede ayin yapan insanları hedef alan, 321 kişinin can verdiği, 500'den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırıların terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

16:59 23 Nisan 2019 Salı
Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi
Hristiyanlar için kutsal kabul edilen Paskalya günü kilisede ayin yapan insanları hedef alan, 321 kişinin can verdiği, 500'den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırıların terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Güney Asya ülkesi Sri Lankada 21 Nisan Pazar günü Paskalya ayini sırasında kilise ve otelleri hedef alan, 321 kişinin hayatını kaybettiği ve 500den fazla kişinin yaralandığı saldırıları terör örgütü IŞİD üstlendi.
8 NOKTAYA EŞ ZAMANLI SALDIRI
Yerel basında yer alan haberlere göre, örgütün sözde haber ajansında yayımlanan açıklamada, aralarında kiliselerin ve büyük otellerin olduğu 8 noktaya düzenlenen saldırıların IŞİD tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. 
Sri Lankada Paskalya ayinine katılan Hristiyanları hedef alan terör saldırılarında 321 kişi hayatını kaybetti, 500den fazla kişinin yaralandı. PASKALYA GÜNÜNDE KİLİSEDE İBADET EDEN İNSANLARI KATLEDİLDİ

Örgüt, saldırıyı yaptığını ileri sürdüğü teröristlerin ise fotoğraf veya görüntülerini yayımlamadı. 
Sri Lanka hükümeti, Hristiyanlar için kutsal kabul edilen Paskalya gününde yaşanan terör saldırılarından Ulusal Tevhid Cemaati isimli yerel bir militan grubunu sorumlu tutmuştu. 
Sri Lankayı mateme boğan saldırılardan geriye yürekleri parçalayan bu karaler kaldı.
Örgütün saldırıları uluslararası bir terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiği ifade edilmişti. 
Terör yine masum insanları hedef aldı. Sri Lanka halkı, Paskalya ayininde kaybettiklerine ağlıyor.
11 NİSANDA İSTİHBARAT ALINMIŞ
Ülkede emniyet müdür yardımcısı imzasıyla yayımlanan 11 Nisan tarihli bir istihbarat raporunda grubun, Paskalya törenlerinde kiliselere saldırı planladığına dair bilgilerin yer aldığı ortaya çıkmıştı.
Sri Lankada pazar günü Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade şehrinde St. Anthonys, Katanadaki St. Sebastian ve Batticaloadaki Meryem Ana kiliseleri ile başşehir Kolombodaki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar gerçekleştirilmişti.

Saldırıların hemen akabinde Kolombonun banliyöleri Dehiwaladaki konukevi yakınında ve Dematogoda da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.
TÜRKİYEDEN GİDEN 2 MÜHENDİS CAN VERDİ

Sri Lanka makamları saldırılarda 321 kişinin hayatını kaybettiğini, 500den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı. 
Saldırılarda, Türkiye vatandaşı mühendisler Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş da hayatını kaybetmişti. 
Nariçi ve Çavuşun naaşı bugün Türkiyeye getirilerek toprağa verildi.

Son güncelleme: 16:59 23.04.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı