• Turkhane Logo

Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi

Sri Lanka’da Pazar günü bazı kiliselerde ve otellerde düzenlenen intihar saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 321’e yükselirken saldırıyı IŞİD üstlendi.

14:46 23 Nisan 2019 Salı
Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi
Sri Lanka’da Pazar günü bazı kiliselerde ve otellerde düzenlenen intihar saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 321’e yükselirken saldırıyı IŞİD üstlendi.
Reuters haber ajansı saldırıları IŞİD’in üstlendiğini duyurdu. IŞİD, Amaq ajansı yoluyla üstlendiği saldırıları kendilerinin yaptığı iddiasına dair bir kanıtsa sunmadı. Sri Lanka hükümeti ise kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırıların Yeni Zelanda’daki cami saldırılarına misilleme olarak yapıldığını öne sürdü.


Meclis’te düzenlenen oturumda ilk bulguları paylaşan Savunma Bakanı Dinendra Ruwan Wijewardene, “Saldırının Yeni Zelanda’nın intikamını almak üzere planlandığını” düşündüklerini açıkladı.

Sri Lanka’da Paskalya gününde, kilise ve otelleri hedef alan terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 310’a yükseldi, 500’den fazla da yaralı bulunuyor.

Saldırılara ilişkin operasyonların devam ettiğini aktaran Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekara, şu ana kadar 40’a yakın şüphelinin yakalandığını açıkladı. Yetkiler gözaltına alınanlar arasında bir Suriye vatandaşının da bulunduğunu ifade etti.

Resmi makamlarından yapılan açıklamalara göre, Sri Lanka’nın yanı sıra, aralarında Hindistan, İngiltere, ABD, Danimarka, İspanya, Avustralya, Çin ve Türkiye’nin de bulunduğu, 12 ülke bombalı terör saldırısında vatandaşlarını kaybetti.

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol), Sri Lanka makamlarının talebi üzerine terör saldırılarının soruşturulmasına bir ekiple katkıda bulunacağını duyurdu.

Olay yeri incelemesi, patlayıcı maddeler, terörle mücadele, terör kurbanlarının tespiti ve saldırıların analizinde uzman olan görevlilerden oluşacağı açıklanan Interpol ekibinin, ihtiyaç duyulan alanlarda yerel ekiplere destek vereceği açıklandı.

Interpol ekibinin ayrıca, kurumun küresel ağı ve veri tabanları yardımıyla saldırganların uluslararası bağlantılarının belirlenmesinde yerel güvenlik birimlerine katkıda bulunacağı bildirildi.

Pazartesi günü, Sri Lanka cumhurbaşkanı saldırıya ilişkin uluslararası bağlantıların ortaya çıkarılması için yabancı ülkelere iş birliği çağrısında bulunmuştu.

Hristiyanları hedef alan saldırılar

Sri Lanka’da, pazar günü sabah saatlerinde Kochchikade’de, St. Anthony’s, Katana’da St. Sebastian ve Batticaloa’daki kiliseler ile başkent Kolombo’da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından Kolombo’nun banliyösü Dehiwala’da hayvanat bahçesi yakınında ve Kolombo’nun Dematogoda banliyösünde patlamalar meydana gelmişti.

Sri Lanka hükümeti saldırıları National Thowheet Jama’ath (Ulusal Tevhid Cemaati) adlı radikal bir Müslüman grubun gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Saldırılarda Türk vatandaşı mühendisler Serhan Selçuk Nariçi ve Yiğit Ali Çavuş da yaşamını yitirenler arasında bulunuyor. 21 milyon nüfusu olan Sri Lanka’da halkın yüzde 70’i Budist, yüzde 12’si Hindu, yüzde 10’nu Müslüman ve yaklaşık yüzde 7’si Hristiyanlardan oluşuyor.

Son güncelleme: 14:46 23.04.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı