• Turkhane Logo

Senatörlerden Biden'a F-16 mektubu

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Senatörler Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini onaylama şartına bağladı.

10:02 03 Şubat 2023 Cuma
Senatörlerden Biden'a F-16 mektubu
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Senatörler Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini onaylama şartına bağladı.

Başkan Joe Bidena bir mektup gönderen 29 Demokrat ve Cumhuriyetçi Senatör, mayıs ayında NATO üyeliğine başvuran iki İskandinav ülkesinin üyelik koşullarını yerine getirmek için iyi niyetli çaba gösterdiğini belirtti.

Senatörler mektupta, iki ülkenin NATOya katılım protokollerinin Türkiye tarafından onaylanmasının ardından Kongrenin F-16 satışını değerlendirebilceği, bunun yapılmamasının ise söz konusu satışın sorgulanmasına yol açacağını belirtti.

Biden yönetimi daha önce Türkiyeye F-16 satışına destek verdiği yönünde mesajlar verdi ancak bu satışın gerçekleşebilmesi için Senatonun desteğine ihtiyacı var. Kongre yabancı silah satışlarını engelleyebilse de, daha önce başkanlık vetosunu aşmak için gereken üçte iki çoğunluğu her iki mecliste de sağlayamadığı durumlar olmuştu.

Senato ise ilk kez F-16 satışını İsveç ve Finlandiyanın NATO üyelik sürecine bağlamış oldu.

Perşembe günü Amerikan CNN televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, savaş uçağı alımını, İskandinav ülkelerin NATO üyelik sürecine bağlamadıklarını söylemişti.

Türkiye Ekim 2021de 40 adet Lockheed Martin üretimi F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın alma talebinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen ay Washingtona yaptığı ziyarette NATO konusunun satış için bir ön koşul olmaması gerektiğini söyledi ve Biden yönetimini Kongre üzerinde ikna edici baskı kurması çağrısında bulundu.

Ankara, ABDnin savaş uçağı satışına izin vermemesi halinde bu ihtiyacını farklı ülkelerden karşılayacağı sinyalini veriyor.

Son güncelleme: 10:02 03.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı