• Turkhane Logo

Rusya, Ukrayna işgalinde taktik değiştiriyor

Ukrayna'nın stratejik açıdan önemli olan Lyman kentini ele geçiren Rusya'nın askeri birliklerini gelecek günlerde bu kente yoğunlaştıracağı tahmin ediliyor.

15:02 28 Mayıs 2022 Cumartesi
Rusya, Ukrayna işgalinde taktik değiştiriyor
Ukrayna'nın stratejik açıdan önemli olan Lyman kentini ele geçiren Rusya'nın askeri birliklerini gelecek günlerde bu kente yoğunlaştıracağı tahmin ediliyor.

DWnin haberine göre, İngiltere istihbarat servisleri Rusyanın askeri birliklerini gelecek günlerde Lyman kentine yoğunlaştıracağı tahminini paylaştı. İngiltere Savunma Bakanlığı Ukraynanın Donetsk bölgesinde yer alan küçük kentin Cuma günü itibarı ile büyük ölçüde Rus kontrolünde olduğunu doğruladı.

Rusyanın Ukraynaya 24 Şubat tarihinde başlattığı savaşın başından beri İngiltere hükümeti istihbarat bilgilerini alışılmadık şekilde kamuoyuyla paylaşıyor. Moskova Londrayı hedef gözeterek dezenformasyon kampanyası yapmakla suçluyor.

Demiryollarının kesiştiği ve Donets Nehri üzerindeki birçok karayolu ve demiryolu köprüsüne geçişin olduğu Lyman kentinin stratejik önemi büyük. Rusyanın Donbastaki ilerleyişi açısından da Rus birliklerinin kenti almasının son derece önemli olduğu kaydediliyor. Rusyanın bu güzergah üzerinden Ukraynanın kontrolündeki Slovyansk ve Kramatorsk kentlerine ilerlemesinin mümkün olduğu belirtiliyor.

Ria Novostiye konuşan Rusya yanlısı ayrılıkçı bir polis temsilcisine göre Syevyerodonetsk de Rus ordusunun ablukası altında. Ajans haberinde Ukrayna askerlerinin kenti terk edemediğini ileri sürdü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Donbastaki durumu çok, çok zor olarak niteledi. Zelenskiy Rus ordusunun doğuya azami düzeyde top ve birlik konuşlandırdığını söyledi. Zelenskiy bölgede roket ve hava saldırıları dahil ağır bir bombardımanın söz konusu olduğunu belirtti.

Ülkemizi mevcut savunma kaynaklarımız izin verdiği ölçüde koruyoruz diyen Zelenskiy, Bunları artırmak için her şeyi yapıyoruz diye konuştu.

Son güncelleme: 15:02 28.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı