• Turkhane Logo

'Rusya, 24 Şubat’ta büyük taaruza geçecek'

Ukrayna savunma bakanı, Rusya'nın yeni ve büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu söyledi ve bunun 24 Şubat'ta başlayabileceği konusunda uyardı.

10:49 02 Şubat 2023 Perşembe
'Rusya, 24 Şubat’ta büyük taaruza geçecek'
Ukrayna savunma bakanı, Rusya'nın yeni ve büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu söyledi ve bunun 24 Şubat'ta başlayabileceği konusunda uyardı.

Oleksii Reznikov, Moskovanın binlerce asker topladığını ve geçen yıl başlayan işgalin yıldönümü dolayısıyla bir şeyler deneyebileceğini söyledi.

Olası bir saldırı, 23 Şubat Vatan Savunucuları Günü’nü de anmak için Rusya tarafından bir fırsat olarak görülecek.

Öte yandan Ukraynanın Kramatorsk kentinde bir Rus roketi bir apartmana isabet etti, en az üç kişi öldü. Kurtarma ekipleri enkaz altında hayatta kalanları arıyor.

Bu arada Kramatorsk kentine düzenlenen saldırıda üç kişi öldü.

Vali, Donetsk bölgesindeki kentteki saldırıda yedi kişinin de yaralandığını açıkladı.

Kurtarma ekipleri enkazı taradıkça ölü sayısının artması bekleniyor.

Zelenskiy sosyal medya hesabından saldırıyla ilgili olarak Rus terörizmini durdurmanın tek yolu onu yenmektir dedi. Tanklarla. Savaş uçaklarıyla. Uzun menzilli füzelerle.

Almanya, ABD ve İngiltere yakin zamanda Ukrayna’ya tank göndermeyi kabul etmişti.

Ukraynalı yetkililer şimdi ülkeyi hava saldırılarından korumaya yardımcı olması için savaş uçağı gönderilmesi çağrısı yapıyor.

Reznikov, Moskovanın muhtemel saldırı için yaklaşık 500.000 asker seferber ettiğini öne sürdü.

Eylül ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin toprak bütünlüğünü sağlamak için gerekli olduğunu söylediği yaklaşık 300.000 askerden oluşan genel bir seferberlik ilan etmişti.

Fakat Reznikov, Ukraynada görevlendirilen gerçek asker sayısının çok daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Reznikov, Fransız BFM kanalına, Resmi olarak 300 bin ilan ettiler ama sınırlarda asker gördüğümüzde, bizim değerlendirmelerimize göre çok daha fazla dedi.

BBC bağımsız olarak bu rakamı doğrulayamıyor.

Donbas’ın doğusundaki bazı yoğun çatışmalara rağmen, savaş son aylarda Ukraynanın güneydeki Herson şehrini geri almasından bu yana bir çıkmaza girdi.

Rusya’nın geçen ay Ukraynanın doğusundaki Soledar kentini ele geçirmesinin haricinde, iki taraf da büyük ilerleme kaydedemedi.

Reznikovun açıklamaları, Ukrayna istihbaratının Putinin askeri kuvvetlerine bahar bitmeden Donbası ele geçirme emri verdiğini iddia etmesinin ardından geldi.

Ancak Pazartesi günü konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putinin askeri hedeflerini Ukraynanın doğu bölgelerini ele geçirmekle sınırladığına dair hiçbir belirti olmadığı konusunda uyardı.

Stoltenberg, Aktif olarak yeni silahlar, daha fazla mühimmat alıyorlar, kendi üretimlerini artırıyorlar ama aynı zamanda İran ve Kuzey Kore gibi diğer otoriter devletlerden daha fazla silah alıyorlar dedi.

Ve en önemlisi, Başkan Putinin bu işgalin genel hedefini değiştirdiğine dair hiçbir işaret görmedik - yani bir komşuyu kontrol etmek, Ukraynayı kontrol etmek. Durum böyle olduğu sürece, uzun sürebilecek bir süreç için hazırlıklı olmalıyız.”

Son güncelleme: 10:49 02.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı