• Turkhane Logo

Rus petrolüyle ilgili çok konuşulacak yeni karar

Rusya yönetiminin Ukrayna'ya karşı sürdürdüğü askeri saldırı sonrasında G7 Liderler Zirvesi’nden yeni bir karar çıktığı aktarıldı.

21:22 28 Haziran 2022 Salı
Rus petrolüyle ilgili çok konuşulacak yeni karar
Rusya yönetiminin Ukrayna'ya karşı sürdürdüğü askeri saldırı sonrasında G7 Liderler Zirvesi’nden yeni bir karar çıktığı aktarıldı.

Moskova yönetiminin Ukraynada sürdürdüğü askeri saldırılara karşı batılı ülkelerden de Rusyaya karşı yeni yaptırım kararları açıklanmaya devma ediyor.

Evrenselde yer alan habere göre Almanya’nın ev sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nde Rus petrolüne fiyat üst sınırı getirilmesi ve bu sınırın üstüne çıkılması durumunda yaptırım planı açıklandı.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 ülkelerinin Rus petrolüne fiyat sınırlaması planına dair Rus petrolünün maliyetini sınırlamak, Putinin savaşının ABD ekonomisi üzerindeki etkisini azaltacak şekilde küresel enerji fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır diye konuştu.

SCHOLZ: UKRAYNA İÇİN MARSHALL PLANI GEREK
G7 Liderler Zirvesi’nin ardından basın toplantısı Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Putinin bu savaşı kazanmaması gerektiği konusunda hemfikiriz diyerek Ukrayna ile adil bir anlaşma olmadan yaptırımların devam edeceği bilinmelidir. Dikte edilmiş barış diye bir şey olamaz ifadelerini kullandı.

SAVAŞA MİLYAR DOLARLAR, GIDA GÜVENLİĞİNE 4,5 MİLYAR KAYNAK TAAHHÜDÜ
Ukrayna’ya toplamda 29 milyar dolar bütçe yardımı ve 2,9 milyar dolar insani yardım yapılacağını söyleyen Scholz, ayrıca Ukrayna’ya silah göndermeye devam edeceklerini söyledi. Olaf Scholz, Ukraynanın yeniden imarı konusunun da ele alındığını, Ukrayna için bir Marshall Planı gerektiğini belirtti.

Öte yandan ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonyadan oluşan G7 ülkeleri, zirvenin son gününde küresel gıda güvenliği için 4,5 milyar dolar ayıracaklarını açıkladı. Bu miktarla 2022de küresel gıda güvenliğine ilişkin taahhütlerin 14 milyar dolara çıktığı kaydedildi.

Son güncelleme: 21:22 28.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı