• Turkhane Logo

Rus komutan Suriye'de SDG ile görüştü

Suriye'deki Rus güçlerinin komutanının SDG ile görüşerek Türkiye'nin olası kara operasyonunu ele aldığı bildirildi. Planlanan operasyonla ilgili ABD'den de yeni bir açıklama geldi.

12:26 29 Kasım 2022 Salı
Rus komutan Suriye'de SDG ile görüştü
Suriye'deki Rus güçlerinin komutanının SDG ile görüşerek Türkiye'nin olası kara operasyonunu ele aldığı bildirildi. Planlanan operasyonla ilgili ABD'den de yeni bir açıklama geldi.

DWnin haberine göre, Suriyedeki Rus güçlerinin komutanı Aleksandr Çaykonun Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi ile görüşerek Türkiyenin olası kara operasyonunu ele aldığı bildirildi.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşanSuriye Demokratik Güçleri (SDG) sözcüsü Siyamend Ali, Çaykonun Pazar günü Suriyenin kuzeyinde Mazlum Abdi ile görüştüğünü söyledi. Sözcü, Çayko ve Abdi arasındaki görüşmenin detayları hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

Sınıra rejim güçleri yerleştirilsin
Suriyenin farklı bölgelerinde muhabirleri bulunan Lübnan merkezli El Mayadin televizyonu ise Çayko ile Abdinin sınır bölgesindeki gerginliği ve Türkiyenin yeni bir kara operasyonu gerçekleştirmesinin önüne geçilmesi için neler yapılabileceğini ele aldığını bildirdi. El Mayadin, Çaykonun Suriye-Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğe kadar rejim güçleri yerleştirilmesini önerdiğini iddia etti.

Bir başka SDG sözcüsü Aram Hanna ise El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusların bu görüşmede Türk tarafının şartlarını ilettiğini öne sürdü. Söz konusu şartlar hakkında ayrıntı vermeyen Hanna, Türkiyenin tüm taleplerini reddettiklerini söyledi.

ABDden IŞİD uyarısı

Ankaranın olası kara operasyonu hakkında açıklamada bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby ise Türkiyenin kendini ve vatandaşlarını saldırılara karşı koruma hakkı olduğunu yineledi.
Günlük basın brifinginde konuşan Kirby, aynı zamanda bölgede tansiyonun düşürülmesini istediklerini belirttiklerini de hatırlattı. Özellikle daha fazla sivil kayıp yaşanmasına veya SDG ile birlikte IŞİDe karşı verdikleri mücadelenin olumsuz etkilenmesine neden olabilecek eylemleri görmek istemediklerini ifade eden Kirby, Hem Irakta hem de Suriyede geçerli ve inandırıcı bir tehdit olmayı sürdüren IŞİD üzerindeki baskıyı devam ettirmemiz gerekiyor dedi.

Sahada Amerikan askerleri var
Suriyede Türkiye ya da başka bir ülkenin ABDlilerin hayatını riske atacak eylemlerde bulunmasını da istemediklerini belirten Kirby, Çünkü sahada Amerikan askerleri var ve SDGye yardım ediyorlar dedi.

Kirby, bir gazetecinin Birçokları, İstanbuldaki patlamanın arkasında PKK olduğunu öne süren Türkiyenin bu iddiasına şüpheyle yaklaşıyor. Ve şu an Türkiye bunu Suriyedeki kara operasyonu için gerekçe olarak kullanıyor. ABDnin kanıt talebi oldu mu ya da soruşturmada yardımcı olmayı önerdiniz mi? Bunu Suriyedeki bir kara operasyonu için uygun bir gerekçe olarak görüyor musunuz? şeklindeki sorusuna ise Soruşturmada yardımcı olmak için herhangi bir öneride bulunduğumuzu sanmıyorum. Tam olarak kimin sorumlu olduğunu söyleyebilecek bir pozisyonda değiliz. Bu şiddeti o zaman kınadık, şimdi de kınıyoruz yanıtını verdi.

Son güncelleme: 12:26 29.11.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı