• Turkhane Logo

Polis kurbanlarının aileleri Tyra Nichols'un cenazesinde bir araya geldi

7 Ocak'ta ABD'nin Memphis kentinde polis tarafından dövülen ve üç gün sonra hastanede hayatını kaybeden 29 yaşındaki siyah Tyre Nichols'ın cenazesi bugün düzenlendi. Cenazeye Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve polis şiddeti yüzünden hayatını kaybeden diğer Amerikalılar'ın aileleri de katıldı.

09:46 02 Şubat 2023 Perşembe
Polis kurbanlarının aileleri Tyra Nichols'un cenazesinde bir araya geldi
7 Ocak'ta ABD'nin Memphis kentinde polis tarafından dövülen ve üç gün sonra hastanede hayatını kaybeden 29 yaşındaki siyah Tyre Nichols'ın cenazesi bugün düzenlendi. Cenazeye Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve polis şiddeti yüzünden hayatını kaybeden diğer Amerikalılar'ın aileleri de katıldı.

Törende bir grup şarkıcı ve Afrika enstrümanları çalan davulcular kilisenin önüne, Nicholsun büyük beyaz bir çiçek demetiyle örtülen siyah tabutuna doğru ilerledi.

Sivil haklar lideri rahip Al Sharpton, anma konuşmasına polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd, Botham Jean, Eric Graner ve Breonna Taylorın cenazeye katılan aile üyelerini tanıtarak başladı.

Tyre Nicholsun ölümüyle bağlantılı hepsi siyah beş polis memuru için haydut ve hain diyen Sharpton, Polis teşkilatına kendi kendinize girmediniz. İnsanlar size bu kapıyı açabilmek için yürüyüşler düzenlemek, hapse girmek ve hayatlarını kaybetmek zorunda kaldı. Ne hakla bu fedakarlıklar sanki bir hiç uğrunaymış gibi davranabildiniz? dedi.

Sharpton daha sonra, Başkan Yardımcısı Kamala Harrisi konuşma yapmak üzere davet etti.

Harris, Sizinle birlikte yas tutuyoruz, ülkemizin halkı sizinle birlikte yas tutuyor dedi ve Nicholsun dövülmesinin polisin kamu güvenliğini sağlama görevine ters düşen vahşi bir eylem olduğunu belirtti.

Harris, Şunu sormak gerekir, halkın güvenliğini sağlamak için olsaydı bugün Tyre Nichols bizimle birlikte olmaz mıydı? Onun da güvende olma hakkı yok muydu? Bu nedenle, kamu güvenliği dediğimizde, bunun en gerçek haliyle ne anlama geldiğini anlamalıyız. Tire Nichols güvende olmalıydı” diye konuştu.

Kongreden George Floyd Adalet ve Polis Yasasını geçirmesini isteyen Harris, Bunu geciktirmemeliyiz. Bu reddedilemez, tartışma kabul etmez dedi.

Rahip Lawrence Turner, Nichols için Çok erken giden, yaşama, özgürlük, mutluluk, insan onuru, gün batımını bir kez daha seyretme, annesini kucaklama, arkadaşlarıyla zaman geçirme, çocuğunu kucaklama ve yaşlanma hakkı elinden alınan iyi bir kişi, iyi bir ruh, bir baba, bir erkek kardeş, bir arkadaş ve bir insandı dedi.

Cenaze sırasında büyük ekranlarda Nicholsun fotoğrafları ve ölümünün ardından çıkan protesto gösterilerinin görüntüleri yayınlandı.

Törende amatör bir fotoğrafçı olan Nicholsun çektiği bazı manzara fotoğrafları da gösterildi.

Nicholsun ölümünü izleyen üç haftada beş polis memuru kovuldu ve cinayetle suçlandı. Bu polislerin teşkilat içindeki özel birimi kapatıldı.

Bunların dışında iki polis memuru görevden uzaklaştırıldı. Memphis İtfaiye Teşkilatının acil durum çalışanları ve liderleri de kovuldu. Yetkililer gelecek günlerde daha fazla ceza gelebileceğini söylüyor.

Tyre Nicholsun dövüldüğü anların görüntüleri ailesinin baskısıyla yayınlanmıştı. Görüntülerde polis memurlarının Nicholsu yere yatırdığı, defalarca yumrukladığı ve coplarla saldırdığı görülüyordu.


Tyre Nicholsun öldürüldüğü Tennessee eyaletinin Memphis kenti sivil haklar hareketi lideri Martin Luther King Jrnin de suikasta uğradığı kent.

15 Ocak 1929’da doğan Martin Luther King, 1968de öldürüldüğünde 39 yaşındaydı. King, 1964’te İnsan hakları Yasası, 1965’te de Oy Kullanma Hakları Yasası’nın kabul edilmesinde önemli rol oynamıştı.

Son güncelleme: 09:46 02.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı