• Turkhane Logo

Pentagon'dan Türkiye'ye sert uyarı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar telefonda görüştü.

11:49 01 Aralık 2022 Perşembe
Pentagon'dan Türkiye'ye sert uyarı
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar telefonda görüştü.

Görüşmeye ilişkin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, Lloyd’un Akar’a 13 Kasımda İstanbulda meydana gelen saldırıda ve ardından Türkiyenin güneyinde meydana gelen saldırılarda hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu ve ABD-Türkiye stratejik ilişkisinin önemini bir kez daha teyit ettiği kaydedil.

Açıklamada, şöyle denildi: “Austin ayrıca, IŞİDi yenmek için Suriyede yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları da dâhil olmak üzere, Suriyenin kuzeyinde ve Türkiyede tırmanan eylemlerden duyduğu endişeyi dile getirdi. Bakan Austin gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu ve Bakanlığın Türkiyenin Suriyede yeni bir askeri operasyon düzenlemesine güçlü karşıtlığını paylaştı.”

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise

Akar ile Austinin görüşmesinde ikili ve bölgesel savunma ile güvenlik konuları ele alındığı kaydedildi.
Görüşmede Bakan Akar, Türkiye ve ABDnin iki önemli müttefik olduğunu belirterek, Milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşmasının 51inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız kapsamında terörle mücadele operasyonlarının yapıldığını” bildirdi.

Terörle mücadelede işbirliği ve dayanışmanın bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını, bu kapsamda IŞİD ve diğer tüm terör örgütlerine karşı işbirliğine hazır olunduğunu vurgulayan Akar, operasyonlarda tek hedefin teröristler olduğunu, koalisyon güçlerine veya sivillere zarar verilmesinin asla söz konusu olmadığını dile getirdi.

Pentagondan üst üste ikinci uyarı
Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiyenin planladığı kara operasyonuyla ilgili uyarıda bulunmuştu.
Ankaranın güvenlik kaygılarını kabul etmekle birlikte olası kara operasyonuna dair endişelerininin sürdüğünü belirterek itidal çağrısında bulunan Ryder, Çatışmaların devam etmesi, özellikle de bir kara harekâtı, dünyanın IŞİDe karşı güçlükle elde ettiği kazanımları ciddi şekilde tehlikeye atıp bölgeyi de istikrarsızlaştıracaktır demişti.

Taksimdeki patlamadan YPGyi sorumlu tutan Ankara, bu saldırıdan bir hafta sonra Suriyedeki YPG hedeflerini havadan vurmaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Kasımda yaptığı açıklamada, en uygun olan vakitte karadan da Suriyenin kuzeyinin vurulacağını belirtmişti.

Son güncelleme: 11:49 01.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı