• Turkhane Logo

"Onunla konuşmayı dört gözle bekliyorum"

ABD'deki başkanlık seçimini kazandığı duyurulan Demokratların adayı Joe Biden, rakibi Trump'ın yenilgiyi kabul etmemesini utanç verici olarak nitelendirirken, onunla görüşmeyi ise dört gözle beklediğini belirtti.

02:03 11 Kasım 2020 Çarşamba
ABD'deki başkanlık seçimini kazandığı duyurulan Demokratların adayı Joe Biden, rakibi Trump'ın yenilgiyi kabul etmemesini utanç verici olarak nitelendirirken, onunla görüşmeyi ise dört gözle beklediğini belirtti.

Resmi olmayan sonuçlara göre ABDnin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, mevcut Başkan Donald Trumpın seçim sonuçlarını kabul etmemesiyle ilgili olarak, “Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkanın geride bırakacağı mirasa yararı olmayacak dedi. Biden, bir gazetecinin, Başkan şu an sizi izliyorsa, ona ne söylerdiniz sorusuna da, Sayın Başkan, sizinle konuşmayı dört gözle bekliyorum dedi. 
Delaware eyaletinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, Trump yönetiminin, Demokratların zaferini kabul etmemesinin “dinamikleri değiştirmeyeceğini” belirtti.
Beyaz Saraya geçiş süreçlerini tutarlı bir şekilde yürüttüklerini söyleyen Biden, herhangi bir şeyin geçiş planlarını durdurmayacağına vurgu yaparak, “Amerika geri geldi ve tekrar oyuna dahil oldu. Artık sadece Amerika yok. Birleşik Krallık, Fransa, Almaya, Kanada ve İrlanda gibi ülkelerle, 6 dünya lideriyle konuşma fırsatım oldu, övgü dolu ve enerjikti, heyacanla bekliyorlar. Amerikayı daha önceki saygın yerine geri taşıyacağız” diye konuştu.
Bir gazetecinin, Başkana ne söylemek isterdiniz sorusuna da yanıt veren Biden, Sayın Başkan, sizinle konuşmayı dört gözle bekliyorum” yanıtını verdi.
Cumhuriyetçi aday Donald Trumpın seçimlerde hile yapıldığı iddialarını da değerlendiren Biden, Açıkçası bunun bir utanç verici olduğunu düşünüyorum. Yönetimin zaferimizi kabul etmemesi hiçbir şeyi değiştirmez dedi.
Öte yandan geçiş sürecine başladıklarını belirten Biden, ABD Senatosunda Cumhuriyetçilerle eşit sandalyeye sahip olsaydık daha iyi olurdu değerlendirmesinde bulundu.
Cumartesi günü ABDnin önde gelen tüm medya kuruluşları, Demokrat aday Joe Bidenın 270 delegeye ulaşarak ABDnin 46. Başkanı seçildiğini duyurdu. Trump, bunun resmi sonuçlar değil, medya projeksiyonları olduğunu ifade ederek hâlâ yarıştan çekilmedi ve Bidenı tebrik etmedi.
Trump, Bidenın lehine on binlerce yasa dışı oyun sayıldığını iddia ediyor.

Son güncelleme: 02:03 11.11.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı