• Turkhane Logo

Netenyahu'ya Beyaz Saray ambargosu devam ediyor

İsrail'de yargı reformu krizi sürerken üçüncü görev dönemine başlayalı 11 hafta olan Başbakan Binyamin Netanyahu henüz Beyaz Saray'dan bir davet almadı.

09:13 17 Mart 2023 Cuma
Netenyahu'ya Beyaz Saray ambargosu devam ediyor
İsrail'de yargı reformu krizi sürerken üçüncü görev dönemine başlayalı 11 hafta olan Başbakan Binyamin Netanyahu henüz Beyaz Saray'dan bir davet almadı.

Reutersin 1970li yılların sonuna kadar yaptığı analizde İsrail başbakanlarını büyük bir çoğunluğu görevlerinin başında ya ABDyi ziyaret etmiş ya da ABD başkanı ile yüz yüze görüşmüş. 13 başbakanın sadece ikisi 11 haftadan daha uzun süre beklemiş.

Beyaz Saray Netanyahuya yapılmış bir davet olup olmadığı konusunda açıklama yapmazken İsrailin Washington büyükelçiliğinden de yorum yapılmadı.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsüden David Makovsky Vermek istedikleri mesaj açık. Tartışmalı politikaları sürdürürseniz Oval Ofiste bir yeriniz olmaz ifadelerini kullandı.

Yıl başından bu yana protestocular Anayasa Mahkemesinin yetkilerini sınırlandırmak isteyen hükümet planına itiraz ediyor.

Öte yandan sağcı hükümetin Yahudi yerleşimlerine izin vermesi ve kabine üyelerinden gelen kışkırtıcı açıklamaları ile Batı Şeriada tırmanan gerilim de başta ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin olmak üzere ABDli yetkililerin eleştirilerine yol açtı.

ABD ve İsrail arasındaki sıkı ilişkiler devam ediyor. Başkan Joe Biden ve Netanyahu telefonda görüşüyor ve iki ülke arasında üst düzey ziyaretler sürüyor. Ama Netanyahunun henüz Beyaz Sarayda ağırlanmamış olması Biden hükümetinin Netanyahu hükümetinden politikalarını değiştirmesini istediği şeklinde yorumlanıyor.

Bir Amerikan dışişleri bakanlığı yetkilisi, Biden yönetiminin özellikle yargı reformu konusunda kamuya açık eleştiri yerine kapalı kapılar arkasında görüşmeyi tercih ettiğini vurguladı.

Yetkili Tek tek tasarılar üzerine bir şeyler söylememiz ters tepki yaratabilir ifadelerini kullandı.

Fakat Senato Dış İlişkiler Komitesinin Demokrat üyesi Chris Murphy yönetimin İsraile daha açık mesajlar vermesi gerektiğini savunuyor. Murphy Yönetimin bizim hala gelecekte kurulacak bir Filistin devletini desteklediğimizi ve Netanyahu hükümetinin kararlarının bu planı tehlikeye attığını güçlü bir şekilde vurgularını görmek isterim, ifadelerini kullandı.

Kendisinin Siyonist olarak tanımlayan Demokrat Başkan Biden ise ABDnin İsraile desteğinin kurşungeçirmez olduğunun sık sık vurguluyor.

Son güncelleme: 09:13 17.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı