• Turkhane Logo

NATO üyelerine "askeri harcamalarınızı arttırın" dedi

İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan hedefi tutturduğunu ifade etti.

20:37 21 Mart 2023 Salı
NATO üyelerine
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan hedefi tutturduğunu ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak üyelerine askeri bütçelerini arttırma çağrısında bulundu. Bugüne dek, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde ikisinin askeri harcamalara ayrılmasına yönelik hedefin, 30 NATO ülkesinden sadece yedisi tarafından tutturulduğunu belirten Stoltenberg, Temmuz ayında Litvanyada yapılacak olan NATO zirvesinde daha iddialı bir hedefin gündeme geleceğine inandığını dile getirdi.

NATOnun 2022 yıllık raporunun, Brükseldeki tanıtımında konuşan Stoltenberg, yüzde iki hedefini tutturan ülkeler arasında Almanyanın olmadığını da belirterek, askeri harcamalarla ilgili, Daha fazlasını yapmalıyız ve daha hızlı yapmalıyız ifadelerini kullandı.

Yunanistan ve ABD en fazla kaynak ayıran ülkeler
GSYİHlerine göre savunma harcamaları için en fazla kaynak ayıran NATO ülkelerinin, Yunanistan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olduğu bildirildi. Yunanistan, GSYİHsinin yüzde 3,54ünü, ABD ise yüzde 3,46sını askeri giderlere ayırıyor. Yüzde iki hedefini aşan diğer beş ülke ise Litvanya, Polonya, İngiltere, Estonya ve Letonya. GSYİHsinin yüzde 1,49unu askeri giderlere ayıran Almanya ise, NATO ülkeleri arasında 18inci sırada yer alıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, geçen yıl Rusyanın Ukraynaya saldırısından kısa süre sonra, Almanyanın askeri harcamalarını kalıcı olarak yüzde iki sınırının üstüne çekeceklerini bildirmiş ve Alman ordusu için 100 milyar euro çapında özel bütçe ayrılacağını duyurmuştu. Ancak bu paranın 2024 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius da, NATOnun koyduğu yüzde iki hedefinin daha yukarı çekilmesi gerektiğini savunuyor.

NATO ülkeleri, Rusyanın Kırımı 2014te ilhak etmesinin ardından Gallerde yapılan zirvede, her üye ülkenin kendi GSYİHsinin yüzde ikisini askeri harcamalara ayırma hedefini gözetmesi ve bu hedefe on yıl içinde varılması konusunda mutabakata varmışlardı.

Son güncelleme: 20:37 21.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı