• Turkhane Logo

NASA, Ay yolculuğu için tasarlanan 'Uzay kıyafeti'ni tanıttı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a yeniden yapılacak insanlı yolculuk için tasarlanan uzay kıyafetini görücüye çıkardı.

10:00 16 Mart 2023 Perşembe
NASA, Ay yolculuğu için tasarlanan 'Uzay kıyafeti'ni tanıttı
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a yeniden yapılacak insanlı yolculuk için tasarlanan uzay kıyafetini görücüye çıkardı.

Yeni tasarım astronotların Ay yüzeyinde yapacakları bilimsel deneylerde onlara yardımcı olacak ve hareket kabiliyetlerini artıracak özellikler barındırıyor.

NASA, prototipi tanıtılan yeni uzay kıyafetini, Artemis 3 projesi kapsamında Aya yeniden insanlı yolculuk yapmanın hedeflendiği 2025e yetiştirmeye çalışıyor.

Halen ABDli astronotlar tarafından giyilen uzay kıyafetleri 1981 yılında yapılan tasarıma dayanıyor.

228 milyon dolarlık tasarım kontratını geçen yıl Teksas merkezli Axiom Uzay şirketi kazanmıştı ve prototipi hazırlamaları altı ay sürdü.


Bu yeni kıyafetin, kadın astronotlar için de daha uygun olmasına özen gösterildi. Geçmişte kadın astronotların uzay seyahatlerinin, uygun beden kıyafet bulunmaması nedeniyle sekteye uğradığı durumlar olmuştu.

NASA 2019da uzay yürüyüşü yapmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonuna iki kadın astronottan, Anne McClain ve Christina Kochtan oluşan bir ekip göndermek istemiş ancak seyahatten birkaç gün önce kadınlara uygun bedende iki adet uzay kıyafeti bulunamaması nedeniyle McClainin yerine Nick Hague uzaya gönderilmişti.

Kıyafetin bedene tam olarak uygun olması, aşırı yorgunluğu ve fiziksel yaralanma riskini azaltıyor.

Uzay kıyafetinde olması gerekenler
Bir uzay kıyafetinin astronota sağlaması gereken ilk şey oksijen. Bu, dikkatli bir tasarım gerektiriyor zira tasarımdaki bir hata astronotun akciğerlerinin şişmesine ve ölümüne neden olabilir.
NASAnın uzay kıyafetleri bölümünün başkanı Lara Kearney Ay tehlikeli bir yer, özellikle Ayın Güney Kutbu bizim için çok zorlayıcı olacak. Kıyafetin birçok termal gerekliliği karşılaması ve astronotlara iyi bir hareket kabiliyeti sağlaması gerekiyor dedi.

Önceki kıyafetlerin aksine, astronotlara daha fazla esneklik sağlaması için, bu yeni tasarımın birleşme noktalarında dikiş kullanıldı.

Ayrıca kaskın içinde de aydınlatma ve HD (yüksek çözünürlüklü) kamera bulunuyor.

Bu sayede astronotların Ay yüzeyinde yaptıkları çalışmalar Dünyadan yüksek çözünürlüklü şekilde izlenebilecek.

Ayda kullanılacak botlar da Ayın sürekli karanlık olan yüzeyindeki dondurucu soğuklara dayanabilecek şekilde tasarlandı.

Yeni kıyafetler üç boyutlu yazıcı ve lazer kesiciler de dahil gelişmiş üretim metodlarıyla yapılacak.

Axiom Spacein CEOsu Mike Suffredini, tasarladıkları uzay kıyafetinin Ayın Güney Kutbunun zorlu koşullarına hazır olacağını belirtti.

Yeni kıyafet üzerindeki deneyler bu yıl boyunca NASAnın Johnson Uzay Merkezinde sürecek.

NASA, 2025teki Aya insanlı yolculuk misyonuna yetişmek üzere iki adet kıyafet üretilmesi projesine 1 milyar dolar ayırdı.

2021de yaptığı açıklamada NASA, kendi bünyesinde yeni uzay kıyafeti tasarlamak üzere 420 milyon dolar harcadıklarını ancak sonuçtan tatmin olunmayınca kıyafetin tasarımının tamamlanmasını özel sektörden istemeye karar verdiklerini açıklamıştı.

Aya son insanlı yolculuk Aralık 1972de Apollo 17 misyonuyla yapılmıştı.

Son güncelleme: 10:00 16.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı