• Turkhane Logo

Miçotakis, hükümet kurma görevini iade etti

Yunanistan'da dün düzenlenen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi yüzde 40'ın üzerinde oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi SYRIZA'ya 20 puan fark attı.

08:27 23 Mayıs 2023 Salı
Miçotakis, hükümet kurma görevini iade etti
Yunanistan'da dün düzenlenen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi yüzde 40'ın üzerinde oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi SYRIZA'ya 20 puan fark attı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulunun hükümet kurma görevini verdiği Yunanistan Başbakanı ve dünkü genel seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisinin lideri Kiryakos Miçotakisin görevi iade ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Miçotakisin Sakelaropuluyu telefonla arayarak kendisine hükümet kurma görevini iade ettiğini belirttiği ifade edildi.

Açıklamada, Sakelaropulunun dünkü seçimde ikinci parti olan Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çiprası kabul ederek hükümet kurma görevini bu kez de kendisine vereceği belirtildi.

Zor zamanlarda sorumluluk alıp mücadeleyi terk etmemeyi öğrendim
Çipras ise yayınladığı video mesajda Zor zamanlarda sorumluluk alıp mücadeleyi terk etmemeyi öğrendim. Buradayım. Ne şimdi terk ediyorum ne de zor bir mücadelenin ortasında. diye konuştu.

Yeni Demokrasi seçimi açık ara farkla önde bitirmişti
Yunanistanda dün (21 Mayıs) düzenlenen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, Yeni Demokrasi yüzde 40ın üzerinde oy alarak (146 sandalye) en yakın rakibi SYRIZAya 20 puan fark atmıştı ancak tek başına iktidara gelebilmesi için gerekli 151 sandalye sayısına ulaşamamıştı.
SYRIZA, yüzde 20,07lik oyla 71 sandalyeyi alarak ikinci sırada yer almıştı.

Seçim yarışını 3üncü olarak bitiren PASOK-KINAL ittifakı ise yüzde 11,46lık oyla 41 sandalyenin sahibi olmuştu.

Yeni seçim sistemine göre ikinci kez sandığa gidilebilir
Yunanistanda bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan sonuçlar herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasına izin vermezse koalisyon için görüşmeler yapılacak.

Koalisyon için uzlaşıya varılamaması halinde ise seçmenler için ikinci kez sandık kuruluyor.

Sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci olan partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda oy oranına bağlı olarak fazladan 20 ila 50 sandalye veriliyor.

Son güncelleme: 08:27 23.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı