• Turkhane Logo

Leopard 2 tankları Ukrayna için neden önemli?

Alman hükümeti, Ukrayna'ya Leopard 2 muharebe tanklarının teslim edilmesine karar verdi. Bu tanklar, Ruslara karşı savaşta nasıl bir rol oynayabilir?

11:29 28 Ocak 2023 Cumartesi
Leopard 2 tankları Ukrayna için neden önemli?
Alman hükümeti, Ukrayna'ya Leopard 2 muharebe tanklarının teslim edilmesine karar verdi. Bu tanklar, Ruslara karşı savaşta nasıl bir rol oynayabilir?

Son zamanlarda Almanyada başka hiçbir silah sistemi, yerli üretim Leopard 2 kadar tartışma konusu olmamıştı. Alman hükümeti, Ukraynaya söz konusu muharebe tanklarını teslim etmekte ya da başka devletlere bu konuda yetki vermekte uzun süre çekimser kaldı. Özellikle Federal Başbakan Olaf Scholz (SPD), ülkesinin savaşta taraf olmasını engellemek için tüm gayretini ortaya koydu. Ancak hükümet üzerindeki baskının giderek artması sonucu, Ukraynaya tank teslimatına izin çıktı. Bunun karşılığında ABD de Ukraynaya Abrams tankları gönderecek.

Mart sonuna kadar ilk etapta 14 tank
Almanya ilk adımda Ukraynayı, Federal Ordu (Bundeswehr) stoklarından 14 adet Leopard 2A6 tankı ile desteklemek istiyor. Almanyanın elinde toplam 328 adet Leopard ana muharebe tankı bulunuyor. Ancak bunlardan kaç tanesinin hemen konuşlandırılabileceği uzmanlar arasında tartışma konusu. Dünya çapında yaklaşık 20 ülkede toplam 3 bin 600 dolayında Leopard bulunuyor. Almanyanın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), dün Saksonya-Anhalt eyaletindeki askerî birlikleri ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Ukraynaya ilk tank teslimatının yılın ilk çeyreğinin sonunda yapılacağını söyledi.

Hedef iki Leopard taburu oluşturmak
Batılı devletlerin amacının, iki tank taburuna yetecek kadar Leopardı mümkün olan en kısa sürede Ukraynaya teslim etmek olduğu ifade ediliyor. Bundeswehrin bir tank taburu, 44 Leopardı kapsıyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için diğer Avrupalı ortakların da Kieve tank temin etmesi gerekecek. Alman hükümetinin, diğer ülkelerden de Ukraynaya tank teslimatı yapılabilmesini onaylaması gerekiyor. Hükümet buna da yeşil ışık yaktı. Berlin yönetiminin kararına Moskovadan gelen sert tepki, Leopard tanklarının önemini gösteriyor. Leopard tankı ve diğer silah sistemlerinin teslimatının, savaşta Ukraynaya büyük bir avantaj ve güç kazandırması kuvvetle muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Tanklar gerçekten etkili olacak mı?
Ancak DWye konuşan Londra Kings Collegeden askerî uzman Marina Mirona göre, Leopard tanklarının Ukrayna için tam olarak ne kadar değerli olduğu henüz belli değil: Ukraynanın, Leopard tanklarının hangi varyantlarını alacağını henüz somut olarak bilmiyoruz. Umudumuz elbette bunların, Ukraynanın şu anda elinde bulunan tanklara göre bariz bir iyileştirme olması yönünde.

Ukraynaya yapılması düşünülen teslimat, 90 tanktan biraz daha azını kapsıyor. Henüz NATO üyesi olmayan Finlandiya da Ukraynaya Leopard tankları tedarik edebileceğini açıkladı.

Leopard 2 ve selefi Leopard 1, Almanyanın en önemli askerî ihraç ürünleri olarak kabul ediliyor. Leopard 2 ana muharebe tankı, 1978den beri seri üretimde ve o zamandan bu yana birçok kez geliştirilip modernleştirildi. Krauss-Maffei Wegmann tarafından üretilen tankın büyük ihracat başarısı nedeniyle, alıcı ülkelerin özel gereksinimlerine göre uyarlanmış birçok farklı varyantı mevcut. Bir önceki model Leopard 1 de yoğun rağbet gördü ve halen dünya çapında birçok orduda hizmet veriyor. Leopardlar ilk etapta savunma tankı işlevi görüyor.

60 ton ağırlığında ve saatte 60 kilometreden fazla hız yapabiliyor

Leopard 2, hareket halindeyken de sabit veya hareketli hedefleri vurabilecek 120 milimetrelik bir topa sahip. Ek ekipmanla tank, dört metre derinliğe kadar olan suları sorunsuz aşabiliyor. Saatte 60 kmden fazla hıza sahip olan 1500 beygir gücündeki tank, tam bir delici güç özelliğini taşıyor. 60 tonun üzerindeki ağırlığı ise köprü gibi taşıma gücü sınırlı yollar için sorun teşkil edebiliyor.

Nils Schmid: Leopard sayesinde Rusya müzakereye mecbur bırakılabilir

Leopard tanklarının Ukraynaya teslimatı, birçok Alman politikacıya göre savaşta bir dönüm noktası olabilir. Örneğin SPDli savunma uzmanı Nils Schmid, DWye şu değerlendirmeyi yaptı:
Bu teslimatın ilkbaharda Ukrayna için belirleyici bir avantaj olacağına inanıyoruz. Çünkü tankın muharebe gücü, şu ana kadar teslim ettiğimiz tüm silahlarınkinden çok daha yüksek. Hava savunmasının güçlendirilmesiyle birlikte Ukrayna, bunu askerî dengeyi kendi lehine değiştirmek için kullanabilir ve böylece Rusya Devlet Başkanı Putini, Ukraynanın toprak bütünlüğünü yeniden kazanma konusunda ciddi müzakerelere girmeye zorlayabilir.

Teslimata halkın desteği yüzde 53

Almanyada halkın çoğunluğu da hükümetin Ukraynaya Leopard tankı teslim etme kararını destekliyor. Forsa kamuoyu araştırma enstitüsü tarafından dün yapılan bir ankete göre, katılımcıların yaklaşık yüzde 53ü tank teslimatını onaylıyor. Buna karşın yüzde 39luk bir kesim, kararın yanlış olduğunu düşünüyor. Şüphecilik özellikle ülkenin doğusunda, eskiden Doğu Almanyayı oluşturan beş eyalette daha yüksek. Bu bölgelerde ankete katılanların yüzde 59u, tank teslimatı kararının, Rusyanın doğrudan Almanyaya karşı askerî tepki verme tehlikesini artırdığını düşünüyor.

Son güncelleme: 11:29 28.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı