• Turkhane Logo

Kuş gribinden ilk kez bir insan öldü: DSÖ'de A(H5N2) uyarısı

Son dönemde dünyanın birçok noktasında ortaya çıkan kuş gribi salgınlarında korkulan oldu...

10:49 06 Haziran 2024 Perşembe
Kuş gribinden ilk kez bir insan öldü: DSÖ'de A(H5N2) uyarısı
Son dönemde dünyanın birçok noktasında ortaya çıkan kuş gribi salgınlarında korkulan oldu...

Uluslararası kamuoyu corona virüsü salgınının etkilerini halen üzerinde atamamışken yeni bir salgın paniği yaşanıyor...

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada, daha önce kuş gribine yakalanan ve sağlık sorunları yaşayan bir kişinin Nisan ayında Meksikada öldüğünü ve virüse maruz kalma kaynağının bilinmediğini duyurdu.

DSÖ, kuş gribi virüsünün genel nüfusa yönelik mevcut riskinin düşük olduğunu vurgularken yaşamını yitiren kişinin 59 yaşında olduğunu da açıkladı.

Meksika vatandaşı olduğu belirtilen adamın Meksikoda hastaneye kaldırıldığı ve ateş, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı ve genel rahatsızlık geliştirdikten sonra 24 Nisanda öldüğü belirtildi.
DSÖ DUYURDU: İLK İNSAN VAKASI

DSÖden yapılan açıklamada, “Bu vakada virüse maruz kalınan kaynak şu anda bilinmemekle birlikte, Meksikadaki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri bildirilmiştir” denildi.

DSÖye göre bu vaka, küresel çapta influenza A(H5N2) virüsü ile enfekte olduğu laboratuvarca doğrulanmış ilk insan vakası olarak kayıtlara geçti.

Meksika Sağlık Bakanlığı henüz enfeksiyonun kaynağının tespit edilemediğini belirtirken yaşamını yitiren adamın kronik rahatsızlıkları olduğunu ve ölmeden önce kronik böbrek hastalığı ve tip 2 diyabeti olduğunu da duyurdu.

Son güncelleme: 10:49 06.06.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı