• Turkhane Logo

Kraliçe Elizabeth'in cenaze programı açıklandı

96 yaşında hayatını kaybettiği açıklanan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için yapılacak olan cenaze töreninin programı açıklandı.

22:49 09 Eylül 2022 Cuma
Kraliçe Elizabeth'in cenaze programı açıklandı
96 yaşında hayatını kaybettiği açıklanan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için yapılacak olan cenaze töreninin programı açıklandı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabethin hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından, yapılması planlanan cenaze programının da açıklandığı ifade edildi.
10 gün boyunda devam etmesinin planlandığı programın ayrıntılarının kamuoyuyla da paylaşıldığı ifade edildi.

Evrenselde yer alan habere göre İngiltere tarihin en uzun süre tahtta kalan monarkı olan Kraliçe 2. Elizabethin 10 günlük cenaze programı şöyle:

Birinci gün: Charles saat 10:00da St. James Sarayında resmen kral ilan edilecek. Saat 15:30da başbakan ve kabinesi Kral Charles ile bir görüşecek.

İkinci gün: Kraliçe’nin naaşı Buckingham Sarayına getirilecek.

Üçüncü gün: Kral Charlesa parlamentodaki Westminster Hallda başsağlığı dilekleri sunulacak ve ardından Kral, İskoçyadan başlayarak Birleşik Krallıkta yas turuna çıkacak.

Dördüncü gün: Kral Charlesa Kuzey İrlandada başsağlığı dilekleri sunulacak. Öte yandan Kraliçe’nin naaşının saraydan Westminstera getirilişi prova edilecek.

Beşinci gün: Naaş, saraydan Westminsterdaki parlamento binasına getirilecek ve parlamentodaki Westminster Hallde bir tören düzenlenecek.

Altıncı ve dokuzuncu günler arası cenaze provaları yapılacak ve Kraliçe’nin naaşın bir katafalka konularak üç gün süreyle 24 saat boyunca halkın ziyaretine açılacak.

Yedinci gün: Kral Charles, Gallere gelerek burada başsağlığı dileklerini kabul edecek ve Galler Parlamentosu’ndaki törene katılacak.

Onuncu gün: Westminster Abbeyde cenaze töreni düzenlenecek ve öğlen saat 12:00de iki dakikalık saygı duruşu yapılacak. Kraliçe Windsor Kalesindeki Kral 6. George Anma Kilisesinde toprağa verilecek.

Son güncelleme: 22:49 09.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı