• Turkhane Logo

Kanada ile Suudi Arabistan 5 yılın ardından ilk kez diplomatik ilişki kurdu

İki ülke, kadın hakkı aktivistlerinin Suudi Arabistan'da gözaltına alınması sonrasında diplomatik ilişkilerini askıya almıştı

08:38 25 Mayıs 2023 Perşembe
Kanada ile Suudi Arabistan 5 yılın ardından ilk kez diplomatik ilişki kurdu
İki ülke, kadın hakkı aktivistlerinin Suudi Arabistan'da gözaltına alınması sonrasında diplomatik ilişkilerini askıya almıştı

Kanada ve Suudi Arabistan beş yıl önce kadın haklarıyla ilgili bir anlaşmazlık sebebiyle askıya aldıkları diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için anlaştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamada tam diplomatik ilişkiyi yeniden tesis etme kararının Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selmanın geçen kasım ayında Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumundaki görüşmelerinin ardından geldiği belirtildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin karşılıklı saygı ve ortak çıkar temelinde tesis edilmesinin iki tarafın arzusu olduğunu ifade etti. Kanadanın yeni Riyad Büyükelçisi olarak Jean-Philippe Linteau atandı.

Son dönemde diplomatik atılım içerisindeki Suudi Arabistan önce İranla Yemen savaşı nedeniyle bozulan diplomatik ilişkilerini yeniden kurdu, ardından da Suriyeyi yeniden Arap Ligi toplantısına davet etti.

Anlaşmazlık nereden kaynaklanıyor?
İki ülke arasındaki ilişkilerin kopmasına neden olan olay blog yazarı Raif Bedevinin kızkardeşi Samarın bir grup kadın aktivistle birlikte gözaltına alınması ile başladı.
2012 yılında blog yazarken İslami değerleri aşağıladığı gerekçesiyle Suudi Arabistanda tutuklanan ve bin kırbaç ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Bedevinin davası  uluslararası insan hakları grupları tarafından gündeme getirildi.

Eşi Ensaf Haydarın Kanadada yaşaması ve vatandaşı olması sebebiyle Kanadalılar Suudi yetkiliere yazarın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Bedevinin kardeşi Samarın diğer bazı aktivistlerle birlikte gözaltına alınması iki ülke arasında gerilime neden oldu.

Suudi Arabistanda görevli Kanadalı diplomatların gözaltına alınan kadın hakları savunucularının derhal serbest bırakılması için sosyal medya üzerinden çağrı yapması üzerine Suudi Arabistan Kanada büyükelçisini sınır dışı etti ve Kanadadaki büyükelçisini de geri çekti.

Suudiler ayrıca Kanadada eğitim gören vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi.

10 yıllık hapis cezasını tamamlamasının ardından özgür kalan Raif Bedeviye halen seyahat yasağı uygulanıyor. Kanadalı protestocular Bedevinin Kanadaya geri dönmesi için eylemler düzenliyor.

Son güncelleme: 08:38 25.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı