• Turkhane Logo

İsveç'ten 'NATO' açıklaması: 'Karar alması gereken Türkiye, biz değiliz'

İsveç Başbakanı Kristersson,

19:21 05 Haziran 2023 Pazartesi
İsveç'ten 'NATO' açıklaması: 'Karar alması gereken Türkiye, biz değiliz'
İsveç Başbakanı Kristersson,

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATOya üyelik süreci hakkında açıklama yaptı. Kristersson, Bundan sonra tek karar alması gereken, Türkiye dedi.

Gazete Duvarda yer alan habere göre, Kristersson, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Madriddeki Başbakanlık Konutu Moncloada ikili görüşme yaptıktan sonra düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kristerssona Siz şu anda Türkiyeye ve Türk halkına, terör örgütü PKKnın bundan sonra ülkenizde terörist propaganda eylemi yapmasına izin vermeyeceğine dair bir garanti verebilir misiniz? sorusu da soruldu.
BUNDAN SONRA TEK KARAR ALMASI GEREKEN TÜRKİYE, BİZ DEĞİLİZKristersson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergin İsveçin Türkiyeye karşı yükümlülüklerinin hepsini yerine getirdiğini söylediği hatırlatılarak sorulan soruya cevaben, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bu sabah telefonda konuştum ve kendisine görüşlerine tamamen katıldığımı ilettim. İsveç, Türkiye ile yaptığı mutabakatın tüm şartlarını yerine getirmiştir. Yapması gerekenleri yapmıştır. Çok saygılı olduk. NATOya katılımla ilgili bundan sonra tek karar alması gereken Türkiyedir, biz değiliz dedi. 

Biz, Türkiyenin terörizmden yaşadığı sorunları, İsveç toprakları dışında da karşı karşıya olduğu terörist saldırıları tamamen tanıyoruz ifadelerini kullanan İsveç Başbakanı Kristersson, Diğer yandan tabii ki hiçbir hükümet, ülkesinde terörist saldırı bir daha olmayacak diye garanti veremez. Ama bu tip saldırılarda bulunanları cezalandırmak için yasal değişikleri yapıyoruz açıklamasında bulundu.
Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Finlandiya ile birlikte 18 Mayıs 2022de resmen NATO üyeliğine başvuran İsveçin başvurusu, Macaristan ve Türkiye dışında tüm NATO ülkeleri tarafından kabul edildi. 

Son güncelleme: 19:21 05.06.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı