• Turkhane Logo

İskoçya Başbakanı: Eşimin ailesinin Gazze'de yiyecek ve suyu tükeniyor

İskoçya Başbakanı, Gazze'de mahsur kalan ailesinin buradan çıkamazlarsa ölebileceklerini söyledi.

20:55 17 Ekim 2023 Salı
İskoçya Başbakanı: Eşimin ailesinin Gazze'de yiyecek ve suyu tükeniyor
İskoçya Başbakanı, Gazze'de mahsur kalan ailesinin buradan çıkamazlarsa ölebileceklerini söyledi.

Euronewste yer alan habere göre İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, eşinin Gazzedeki ailesinin yiyecek ve içme suyunun tükenmek üzere olduğunu ve eğer kısa süre içinde bölgeyi terk edemezlerse hayatlarını kaybedebileceklerini söyledi.

Hamasın 7 Ekimde İsraile yönelik saldırılarının ardından İsrail, Gazze üzerine hava saldırıları bölgeyi tamamen abluka altına aldı.

Bu abluka, bölgeye giriş ve çıkışlar tamamen imkansız hale getirerek kente yiyecek ve su tedariğini de durdurdu.

Yusufun eşi Nadia El-Naklanın İskoçyada yaşayan ailesi, bu sırada yakınlarını ziyaret etmek üzere gittikleri Gazzede mahsur kaldı.

Başbakan Yusuf, kayınvalidesi Elizabeth ve kayınpedederi Maged El-Naklanın torunlarına yetecek kadar yiyecek ayırmak için için günde bir yumurta yiyip bir yudum temiz su içebildiğini ifade etti.

Yusuf Reutersa yaptığı açıklamada, Erzakları çok yakında tükenecek. Son erzakları da tükenmek üzere... Belli ki çocukları düşünüyorlar. Sınır yeniden açılmazsa ve çıkış yolu olmazsa insanlar ölecek. Ailemi bir daha göreceğimi sanmıyorum. şeklinde konuştu.
İsrail yasa dışı bir şekilde toplu cezalandırma uyguluyor

Batı Avrupanın ilk Müslüman lideri olan Hamza Yusuf, İsrailin nefsi müdafaa hakkı olduğunu ve Hamas kurbanlarına yönelik mutlak bir sempati duyduğunu söyledi.

Ancak İsrailin yasa dışı bir toplu cezalandırma uyguladığını ifade eden Yusuf, saldırının hemen ardından İsrailin tepkisine sorgulamadan bu kadar güçlü bir destek verdiği için İngiliz hükümetini eleştirdi.

Yusuf, Toplu cezalandırmanın uluslararası hukukun ihlali olduğuna şüphe yok. İnsanların bu konu etrafında neden dolaştıklarını anlamıyorum. Angajman kuralları var. şeklinde konuştu.

Eşi Filistinli bir babayla İskoç bir ailenin kızı olan Yusuf, Eğer uluslararası bir toplum olarak hareket etmezsek, bu uzun yıllar boyunca vicdanımızda önemli bir leke olarak kalacaktır. ifadelerini kullandı.

Yusuf ayrıca, doktor olarak çalışan kayınbiraderinin, Gazzedeki hastanelerde ceset torbaları tükenirken kimin tedavi edilmesi gerektiği konusunda karar vermek zorunda kaldığını da sözlerine ekledi:

Artık kimi tedavi edecekleri ve kimi ölüme terk edecekleri konusunda o korkunç, dehşet verici kararı vermek zorundalar.

Son güncelleme: 20:55 17.10.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı