• Turkhane Logo

İran'daki protestolarda ölü sayısı her gün daha da artıyor

Oslo merkezli İran İnsan Hakları Derneği, Mahsa Amini'nin ölümünü protesto için yapılan gösterilerde ölü sayısının 76'ya yükseldiğini duyurdu. Resmi makamlara göre ise ölü sayısı 41.

11:38 27 Eylül 2022 Salı
İran'daki protestolarda ölü sayısı her gün daha da artıyor
Oslo merkezli İran İnsan Hakları Derneği, Mahsa Amini'nin ölümünü protesto için yapılan gösterilerde ölü sayısının 76'ya yükseldiğini duyurdu. Resmi makamlara göre ise ölü sayısı 41.

DWnin haberine göre, İranda 22 yaşındaki Mahsa Amininin gözaltına alındıktan kısa süre sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda ölenlerin sayısı artıyor.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları Derneği protestolarda en az 76 kişinin öldüğünü duyurdu. Dernek Başkanı Mahmud Amiry-Moghaddam, kuruluşun eline geçen video görüntüleri ve ölüm raporlarının, polisin protestoculara ateş ettiğini gösterdiğini belirtti. Amiry-Moghaddam uluslararası toplumu göstericilerin öldürülmesi ya da işkence görmesinin engellenmesi için kararlı ve somut adımlar atmaya çağırdı.

İran İnsan Hakları Derneğine göre ülkenin 14 eyaletinden ölüm haberleri geldi. Sadece Mazenderan Eyaletinde 25 kişi yaşamını yitirdi. Tahranda ise üç kişinin öldüğü belirtiliyor.

Fars haber ajansı Hürmüzgan Eyaletindeki gösterilerde ise 88 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Kirman ve Zencan eyaletlerinde de çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

İran İnsan Hakları Derneğinin yayınladığı görüntülerde göstericilerin Diktatöre ölüm sloganları atarak İranın dini lideri Ayetullan Ali Hamaneyi hedef aldıkları dikkat çekti.

Fransız Haber Ajansı AFPnin yayınladığı yeni videolarda, polisin göstericileri copla dövdüğü, göstericilerin ise polise taş atarak polis araçları ve kamu binalarını ateşe verdikleri görülüyor. Birçok kentte kadınlar protestolar sırasında başörtülerini yakarak, saçlarını kesiyor.

Tasnim haber ajansı ordunun dün Kum kentindeki isyanın liderleri olduğunu iddia ettiği 20 kişinin fotoğraflarını yayınlayarak, vatandaşlara bu kişiler hakkında bilgi verme çağrısı yaptığını duyurdu.

Washington merkezli Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesinin (CPJ) verdiği bilgiye göre gözaltına alınanlar arasında en az 18 gazeteci de bulunuyor.

Resmi makamlara göre ölü sayısı 41
İran resmi makamları ise dün yaptığı açıklamada ölü sayısını 41 olarak duyururken bin 200 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. En büyük gösterilerin yapıldığı eyaletlerden biri Mazendaran. Mazanderan Başsavcısı Muhammed Karimi, resmi haber ajansı İRNA’ya yaptığı açıklamada, eyalette 450 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Karimi, Mazenderan Eyaletinde göstericilerin hükümete ait binalara saldırırarak kamu malına zarar verdiğini belirtti. Yerel medyanın haberlerine göre göstericiler hükümet karşıtı sloganlar attı.

Son güncelleme: 11:38 27.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı