• Turkhane Logo

İran ve Pakistan'dan BM'ye İsrail çağrısı

Bir süre önce birbiriyle çatışan iki komşu Müslüman ülke, İsrail'e karşı BM Güvenlik Konseyi'ne ortak çağrıda bulundu.

09:47 25 Nisan 2024 Perşembe
İran ve Pakistan'dan BM'ye İsrail çağrısı
Bir süre önce birbiriyle çatışan iki komşu Müslüman ülke, İsrail'e karşı BM Güvenlik Konseyi'ne ortak çağrıda bulundu.

Bir süre önce karşılıklı saldırılarla ilişkileri gerilen İran ve Pakistan, çarşamba günü yayınladıkları ortak bildiriyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini İsraile karşı harekete geçmeye çağırdı.

Geçtiğimiz hafta İranın İsfahan kentine misilleme saldırısı düzenleyen İsrailin komşu ülkeleri ve yabancı diplomatik tesisleri yasadışı bir şekilde hedef aldığını belirten iki ülkenin ortak açıklaması, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisinin Pakistana yaptığı üç günlük ziyaretin ardından geldi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ortak açıklamada, İsrail rejim güçlerinin sorumsuz eyleminin zaten istikrarsız olan bölgede büyük bir tırmanış olduğunun bilincinde olarak, her iki taraf da BM Güvenlik Konseyine İsrail rejiminin bölgedeki maceracılığını ve komşularına yönelik yasadışı eylemlerini engellemesi çağrısında bulundu. denildi.

İran ve Pakistan ilişkilerini düzeltmeye çabalıyor
İki Müslüman komşu ülke İran ve Pakistan, bu yıl daha önce benzeri görülmemiş kısasa kısas askeri saldırıların ardından ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor.
Tahran ve İslamabad, Reisinin ziyareti sırasında jeopolitik sorunlar ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle gecikmelerle karşılaşan büyük bir doğalgaz boru hattı anlaşması da dahil olmak üzere ticaret ve enerji işbirliğini artırma sözü verdi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ticareti yılda 10 milyar dolara çıkaracaklarını belirtti.

İranın resmi haber ajansı IRNAnın aktardığına göre Reisi ayrıca İsrailin İran topraklarına yönelik yeni bir saldırısının dinamikleri kökten değiştirebileceği ve Siyonist rejimden geriye hiçbir şey kalmayacağı uyarısında bulundu.

Son güncelleme: 09:47 25.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı