• Turkhane Logo

İran, Fransız ajanların videosunu yayınladı

Mahsa Amini'nin ölümünün ardından ülke çapında devam eden protestolar karşısında Batılı ülkeleri suçlayan İran, gözaltında bulunan iki Fransızın

10:40 07 Ekim 2022 Cuma
İran, Fransız ajanların videosunu yayınladı
Mahsa Amini'nin ölümünün ardından ülke çapında devam eden protestolar karşısında Batılı ülkeleri suçlayan İran, gözaltında bulunan iki Fransızın

Euronewsİn haberine göre, İran devlet televizyonu IRNA tarafından yayınlanan videoda Fransız Eğitim, Kültür ve Mesleki Eğitim Ulusal Federasyonuna bağlı olarak ülkeye giden ve mayıs ayında gözaltına alınan Cecile Kohler ve Jacques Paris görüntülendi.
Videoda siyah başörtüsü takan Kohler kendisini Fransız dış güvenlik servisine bağlı istihbarat ve operasyon casusu olarak tanımladı ve İrandaki İslami rejimi devirmek ve devrim yapmak için zemin hazırlamaya geldiklerini söyledi.

Paris ise Fransız dış güvenlik servisinde amacımız İran hükümeti üzerinde baskı kurmak ifadelerini kullandı.

İlerleyen günlerde yayına girecek olan bir belgeselden alıntı olarak duyurulan yayında Fransız çiftin gösteri ve protestoları fonlamak amacıyla deste deste parayla İrana girdiği belirtildi.

Fransadan devlet rehineleri tepkisi

Fransız hükümeti İranın iddialarını sert şekilde eleştirdi ve gözaltındaki Fransız vatandaşlarını rehine olarak tanımladı.
Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Anne-Claire Legendre videoda gözaltındaki Fransız vatandaşlarından baskı altında bu şekilde ifadelerin zorla itiraf ettirilmesinin zalimce, korkunç, kabul edilemez ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Legendre Bu gösteri İranlı yetkilileri tanımlayan insan onurunu hakir görme özelliğini ortaya koymaktadır dedi.

İranda halihazırda dört Fransız vatandaşı gözaltında tutuluyor. Tahran yönetimi mayıs ayında Kohler ve Parisin yanı sıra iki Fransız vatandaşını daha gözaltına almış ve onların da devrim yapmak için ülkeye geldiklerini itiraf ettikleri ses kayıtları ve görüntülerini yayınlamıştı.

Fransa hükümeti vatandaşlarının gözaltına alınmasını kınamış ve derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunmuştu.

Pazarlık unsuru mu?

İranın uzun süredir Batılı ülke vatandaşlarını müzakerelerde pazarlık unsuru olarak kullanmak üzere gözaltına aldığı ifade ediliyor. Daha önceki casusluk suçlamalarında da herhangi bir kanıt sunmadığına dikkat çekiliyor.
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu ve Londra merkezli İran için Adalet adlı kuruluşun 2020 yılında hazırladıkları bir rapora göre İran devlet medyası son 10 yıldır 355ten fazla zorla itiraf videosu yayınladı. İranlı yetkililer suçlamaları reddediyor.

Son güncelleme: 10:40 07.10.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı