• Turkhane Logo

İngiltere'nin Ruanda'ya göndermeyi planladığı mülteciler açlık grevine başladı

Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye gelen sığınmacılardan bazılarının Afrika ülkesi Ruanda'ya gönderilme planı tepki çekmeye devam ediyor. BBC, İngiltere'den gönderilmesi planlanan ve gözaltı merkezlerinde tutulan sığınmacılarla görüştü.

09:15 03 Haziran 2022 Cuma
İngiltere'nin Ruanda'ya göndermeyi planladığı mülteciler açlık grevine başladı
Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye gelen sığınmacılardan bazılarının Afrika ülkesi Ruanda'ya gönderilme planı tepki çekmeye devam ediyor. BBC, İngiltere'den gönderilmesi planlanan ve gözaltı merkezlerinde tutulan sığınmacılarla görüştü.

Ruandaya gönderileceklerine ilişkin resmi bildirim alan sığınmacılar, açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Gatwick Havalimanı yakınındaki Brook House gözaltı merkezindeki 17 sığınmacı, yaşadıkları çaresizliği ve sıkıntıları BBCye anlattı.

Sığınmacılar, kendilerine verilen gönderilme kararının detaylarını da paylaştı. 1 Haziran tarihli bir belgede, sığınma başvurusu yapan kişinin bilgileri yer alıyor ve yakın zamanda Ruandanın başkenti Kigaliye sevk edileceği bilgisi yer alıyor. Belgede, sığınmacının bu karara itiraz hakkının bulunmadığı da bildiriliyor.

İngilterede hükümet, yasa dışı yollarla ülkeye giren sığınmacılardan bazılarını Ruandaya gönderme doğrultusundaki kararını Nisan ayında açıklamıştı. O zamandan beri karara hem muhalefetten hem de iktidar partisinin bazı öne çıkan isimlerinden çok sayıda eleştiri geldi.Sığınmacılara iletilen, 14 Haziranda İngiltereden Ruandaya gönderileceklerini bildiren belge.
İçişleri Bakanı Priti Patel, İngiltereden Ruandaya gönderilecek ilk grubun 14 Haziranda hareket edeceğini belirtmişti.

Sığınmacıların gönderilmesine ilişkin Ruandayla yaklaşık 120 milyon Sterlin değerinde anlaşma yapıldığı da açıklanmıştı.

BBC ile konuşan sığınmacılardan birisi, beş günlük açlık grevi yapan 17 kişi arasında olduğunu aktardı. Sığınmacı, yemek yemediklerini, açlık grevini şekerli su ile sürdürdüklerini, gardiyanların ise kendilerine şeker vermeyi kestiğini anlattı.

İngilterede ailesi bulunan ve Ruandaya gönderilmesi planlanan Ali, göç merkezindeki yetkililerin kendisini yemek yemeye ve Ruanda uçağına sağlıklı binmeye telkin etmeye çalıştıklarını söyledi.Sığınmacıların Ruandada kalacakları odaların görselleri basınla paylaşıldı.

Gözaltı merkezindeki sığınmacılar, merkezde kameralı cep telefonlarının yasak olduğunu, yalnızca internetsiz telefonların kendilerine verildiğini belirtti.

Sınır dışı edilme belgesi yalnızca İngilizce hazırlandı
Ruandaya gönderilme kararının iletildiği belge, 20 sayfa uzunluğunda ve yalnızca İngilizce olarak hazırlanmış. Bir bölümde ise, belgenin içeriğini açıklamak için tercümanın hazır bulunduğu bilgisi veriliyor.

Sığınmacılardan ikisi, imzalamaları gereken belgeyle ilgili BBC muhabirinden bilgi istedi çünkü belgeyi okumaya yeterli İngilizceleri bulunmuyordu.Belgede, sınır dışı edilme gerekçesi olarak botlarla yasa dışı olarak İngiltereye giriş yapmış olmak gösteriliyor.

Toplamda kaç kişiye Ruandaya gönderilme kararının iletildiği açıklanmadı. Ancak Care4Calais adlı vakıf, geçen ay ülkeye gelen yaklaşık 100 kişiye kararın bildirildiğini tahmin ediyor.

Care4Calais, 60tan fazla kişiye konuyla ilgili destek sağlıyor.

Ülkesinde askere çağrılan Suriyeli bir sığınmacı, BBC muhabirine, Ruandaya gitmektense ölürüm daha iyi dedi.


Suriyeli sığınmacı şunları söyledi:

Ruandaya gönderilip orada beş yıllık oturum alacağımıza ilişkin haberleri gördüğümde kendime vurmaya başladım.

Brook House gözaltı evindeki açlık greviyle ilgili değerlendirmesini istediğimiz İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Merkezdekilerin sağlığı ve refahına azami önem gösterdiklerini ileri sürdü.

İçişleri Bakanı Priti Patel, Ruandaya sığınmacıların gönderilmesi planının ertelenmesi için gösterilen çabalara rağmen, plana sadık kalacaklarını söyledi.

Ancak göçmenlik yasalarıyla ilgili çalışan Avukat Steven Galliver-Andrew, hükümetin 14 Haziran planını uygulamayacağını, Ruandaya sığınmacı gönderilmesine olanak tanıyan yasanın 28 Haziranda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Son güncelleme: 09:15 03.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı