• Turkhane Logo

Hamas'ın 7 Ekim saldırısıyla ilgili Haareetz'ten ilginç iddia: "İsrail ordusu sivilleri vurdu"

7 Ekim'de Hamas'ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin sivilleri de vurduğu ileri sürüldü. Hamas'ın, festival hakkında önceden bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

11:46 19 Kasım 2023 Pazar
Hamas'ın 7 Ekim saldırısıyla ilgili Haareetz'ten ilginç iddia:
7 Ekim'de Hamas'ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin sivilleri de vurduğu ileri sürüldü. Hamas'ın, festival hakkında önceden bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

İsrailin Haaretz gazetesi, polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 7 Ekimde Hamasın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik festivalindeki sivilleri de vurduğunu iddia etti. Haaretz gazetesi, İsrailli güvenlik yetkililerinin, Hamasın Gazzeden 7 Ekimde düzenlediği saldırıya ilişkin yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili bilgi verdi.

Gazete Duvarda yer alan habere göre, Hamaslıların sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst düzey İsrailli güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen müzik festivali hakkında Hamasın önceden bilgi sahibi olmadığı belirtildi. Güvenlik yetkililerinin, Hamasın, saldırı esnasında dronlar ve paraşütlü unsurlar sayesinde müzik festivalini öğrendiği aktarılan haberde, iletişim sistemini kullanarak onları bölgeye yönlendirdiğini tahmin ettikleri kaydedildi.
İLK SİLAH SESİ DUYULMADAN YARIM SAAT ÖNCE PARTİ DURDURULDUHabere göre, polis soruşturmasında, festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı yer aldı. Haaretz haberinde, soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin Hamaslılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığını iddia ederek, şu ifadelere yer verildi:

Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin de bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü.
PİLOTLAR AYIRAMAYINCA...İsrailin Yedioth Ahronoth gazetesi de Hamasın Gazzeden 7 Ekimde düzenlediği saldırıya İsrail Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerin müdahale ettiği anlara ilişkin bir haber yayımlamıştı. İsrail ordusunun müdahale sırasında yaşadığı duruma ilişkin haberde şu iddiaya yer verilmişti:
Hamas teröristleri kalabalığın arasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Böylelikle hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.

Son güncelleme: 11:46 19.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı