• Turkhane Logo

Gazze'de ateşkes: İsrail, yeni teklif hazırladı

İsrail başbakanlığının basın ofisi, Hamas'a iletmek üzere rehine takası anlaşmasına ilişkin yeni bir teklif taslağı hazırladığını duyurdu.

18:54 02 Nisan 2024 Salı
Gazze'de ateşkes: İsrail, yeni teklif hazırladı
İsrail başbakanlığının basın ofisi, Hamas'a iletmek üzere rehine takası anlaşmasına ilişkin yeni bir teklif taslağı hazırladığını duyurdu.

İsrail, Kahirede yürütülen esir takası görüşmelerinde Hamasa sunulmak üzere yeni bir teklif taslağı hazırlandığını duyurdu. Başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamada, 31 Marttan bu yana esir takası anlaşması için Mısırın başkenti Kahirede bulunan Mossad, İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) ve ordu yetkililerinden oluşan İsrailli müzakere heyetinin bugün döneceği bildirildi.

Gazete Duvarda yer alan habere göre, görüşmelerde arabulucuların Hamasa iletmek üzere esir takası anlaşmasına ilişkin yeni bir teklif taslağı hazırladığı belirtilen açıklamada, Gazzedeki İsrailli esirlerin salıverilmesi konusunda gerekli çabaların sürdüğüne yer verildi.
İsrail heyeti, Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası ve Gazzede ateşkes için müzakereler kapsamında 31 Martta Mısıra gitmişti. İsrail kamu yayın kuruluşu KAN, ABD, Mısır ve Katarlı yetkililerin İsrail ile Hamas arasında esir takası ve ateşkes müzakerelerini ilerletmek için geliştirilen çerçeveyi tartışmak üzere bir araya geleceğini bildirmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahunun, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin Gazze Şeridinin kuzeyine dönüşüne ilişkin esneklik gösterdiği iddia edilmişti. 
Ne olmuştu?Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 19 Martta Katarın başkenti Dohaya gitmişti. İsrail basını, Mossad Başkanı liderliğindeki heyetin Dohaya ulaşmasıyla birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında esir takası müzakerelerinin resmen başladığını duyurmuştu.

İsrail heyetinde, İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alonun de yer aldığı belirtilmişti. Haaretz gazetesi, İsrailin ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakereleri arabulucular olmaksızın doğrudan Hamasın Gazzedeki lideri Yahya Sinvar ile yapacağını öne sürmüştü.
İsrailin Kanal 12 televizyonunun haberinde, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği kaydedilmişti. İsrail basınında Tel Aviv heyetine başkanlık eden Mossad Başkanı David Barneanın aynı gün ülkesine döndüğü haberleri yer almıştı.

Son güncelleme: 18:54 02.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı