• Turkhane Logo

Fransa'da sokaklar karıştı

Fransa'nın başkenti Paris'te hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesini öngöre reform tasarısına karşı yapılan gösterilere polis müdahale etti.

12:04 18 Mart 2023 Cumartesi
Fransa'da sokaklar karıştı
Fransa'nın başkenti Paris'te hükümetin emeklilik yaşının yükseltilmesini öngöre reform tasarısına karşı yapılan gösterilere polis müdahale etti.

Polis parlamento binası yakınlarındaki Concorde meydanında toplanan protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı.

Fransa Başbakanı Borne, perşembe günü bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasanın 49. maddesinin 3. fıkrasını, emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakanın açıklaması sonrası Paris başta olmak üzere birçok kentte halk protestolara başlamış, polisin müdahale ettiği gösterilerde 310 kişi gözaltına alınmıştı.

Pariste polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler, dağıldıkları ara sokaklarda çöp, araç ve bazı kamu mallarını ateşe vermişti.

Anayasanın 49. maddesinin 3. fıkrası

Anayasanın 49. maddesinin 3. fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclisten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına olanak sağlıyor.

Gensoru önergesi, Meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senatonun önüne geliyor.

Başbakan Borneun içeriğini 10 Ocakta açıkladığı emeklilik reformuna karşı kitlesel grev ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa indi.

Milyonlarca Fransızın karşı çıkarak kitlesel grevler ve gösteriler başlattığı reform, emeklilik yaşının kademeli olarak 2030a kadar 62den 64e çıkarılmasını içeriyor.

Son güncelleme: 12:04 18.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı