• Turkhane Logo

Fransa Gazze'ye yardım gemisi gönderiyor

Fransa, Dixmude helikopter gemisini Gazze'ye tıbbi yardım sunmak üzere Doğu Akdeniz'e göndermeye hazırlanıyor.

11:56 20 Kasım 2023 Pazartesi
Fransa Gazze'ye yardım gemisi gönderiyor
Fransa, Dixmude helikopter gemisini Gazze'ye tıbbi yardım sunmak üzere Doğu Akdeniz'e göndermeye hazırlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun ofisinden yapılan açıklamada Dixmudeun hafta başında yola çıkacağı ve önümüzdeki günlerde Mısıra varacağı belirtildi.

Hafta başında 10 tondan fazla tıbbi malzeme taşıyacak bir charter uçuşu da planlanıyor. Macron da sosyal medya platformu Xte, bu hava kuvvetleri uçağının özellikle her biri yaklaşık 500 ağır yaralıyı tedavi edecek iki mobil sağlık istasyonu taşıyacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Fransa’nın ayrıca 23 ve 30 Kasım tarihlerinde Avrupanın yardım çalışmalarına tıbbi ekipmanla katkıda bulunacağı kaydedildi.

Açıklamada, Fransa, Gazze Şeridinden acil bakıma ihtiyaç duyan yaralı ve hasta çocukların, hastanelerine tahliyesine katkıda bulunmak üzere tüm imkanlarını seferber etmekte ifadeleri de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Macron Xteki açıklamasında, yararlı ve gerekli olması halinde 50 kadar çocuğun Fransadaki hastanelerde tedavi edilmek üzere uçurulabileceğini söyledi.

Macron Pazar günü ayrıca Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile Gazzede Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması için devam eden müzakereler hakkında görüştü.

Macronun ofisinden yapılan açıklamaya göre Fransa Cumhurbaşkanı ve Mısırlı mevkidaşı Gazzeye giren yardım TIRlarının sayısının arttırılması ve insani yardım ulaştırılması ve yaralıların tedavi edilmesi için koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Macron, Netanyahuya Gazzede çok fazla sivil kayıp olduğunu söyledi

Macron, bugün ayrıca İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.

Macron Netanyahuya, İsrailin Gazzede Hamasa karşı yürüttüğü savaşta çok fazla sivil kayıp olduğunu söyledi.

Ülkesi İsrailin sıkı bir müttefiki olan Macron, Netanyahuya teröristleri halktan ayırmanın mutlak gerekliliğini ve resmi bir ateşkes anlaşmasıyşa sonuçlanacak acil bir insani ateşkesin sağlanmasının önemini hatırlattı.

Macron Netanyahuya, Batı Şeriada Filistinli sivillere yönelik şiddetin tırmanmasından büyük endişe duyduğunu söyledi ve sükunet çağrısında bulundu.

Abbasa Haması kına mesajı

Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Macron Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede de, Batı Şeriada Filistinli sivillere yönelik şiddeti kınadı.

Macron ayrıca Abbasa Filistin Yönetimi ve bölgedeki tüm ülkelerin 7 Ekimde İsrailde Hamas tarafından gerçekleştirilen terör saldırısını kesin bir dille ve büyük bir kararlılıkla kınamaları gerektiğini söyledi.

Ramallahtaki sağlık bakanlığına göre İsrail askerleri ve yerleşimciler savaşın başlamasından bu yana Batı Şeriada 200den fazla Filistinliyi öldürdü.

Son güncelleme: 11:56 20.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı