• Turkhane Logo

Ermenistan, Rusya liderliğindeki ittifaktan çekiliyor

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, altı eski Sovyet devletinden oluşan Rusya liderliğindeki güvenlik ittifakından çekilme niyetinde olduğunu açıkladı.

12:49 13 Haziran 2024 Perşembe
Ermenistan, Rusya liderliğindeki ittifaktan çekiliyor
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, altı eski Sovyet devletinden oluşan Rusya liderliğindeki güvenlik ittifakından çekilme niyetinde olduğunu açıkladı.

Euronewste yer alan habere göre Ermanistan Başbakanı Nikol Paşinyan Çarşamba günü parlamentoda yaptığı açıklamada, hükümetinin Rusya, Belarus ve eski Sovyet Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistanın dahil olduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünden (KGAÖ) çekileceğini duyurdu.

Rusya ile arası giderek açılan Ermenistan daha önce ittifaka katılımını dondurmuş, ortak askeri tatbikatlara katılımını iptal etmiş ve KGAÖ zirvelerine katılmamıştı.

Dün parlamentoda gerçekleştirdiği soru-cevap oturumunda, Ermenistanın KGAÖden tamamen ayrılacağını ilk kez belirten Paşinyan, hükümetin son hamleyi ne zaman yapacağına ise daha sonra karar vereceğini söyledi.

Rus yetkililerden ise konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Ermenistanın uzun süredir müttefiki olan Rusya ile ilişkileri, Azerbaycanın Eylül ayında Karabağ bölgesini ele geçirmek için düzenlediği askeri harekat ile bölgedeki 30 yıllık etnik Ermeni ayrılıkçı yönetimine son vermesinin ardından bozulmaya başlamıştı.

Ermeni yetkililer, 2020deki bir önceki çatışmaların ardından Dağlık Karabağa konuşlandırılan Rus barış güçlerini Azerbaycanın saldırısını durduramamakla suçlamıştı. Ermenistanda bir askeri üssü bulunan Moskova, askerlerinin müdahale yetkisi olmadığını savunarak suçlamaları reddetmişti.

Kremlin ise Paşinyanın Ermenistanın Batı ile bağlarını derinleştirme ve ülkesini Moskovanın hakim olduğu ittifaklardan uzaklaştırma çabalarına kızmıştı.

Rusya, Ermenistanın geçen yıl Putini Ukraynadaki Rus eylemleriyle bağlantılı savaş suçları işlediği iddiasıyla suçlayan Uluslararası Ceza Mahkemesine katılma kararından özellikle rahatsız olmuştu.

Ukraynada halihazırda devam eden ve üçüncü yılına giren çatışmalarla meşgul olan Moskova, Ermenistanın batıya doğru kaymasından duyduğu endişeyi açıkça dile getirmiş ancak farklılıkları önemsiz göstermeye çalışmıştı.

Paşinyanın bu hamlesi, hükümetinin uzun süredir hasmı olan Azerbaycan ile bir barış anlaşması müzakere etme çabasının bir parçası olarak dört sınır köyünü Bakü yönetimine devretme kararı nedeniyle istifa etmesini talep eden büyük bir protesto dalgası ile karşı karşıya kaldığı sırada geldi.

Son güncelleme: 12:49 13.06.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı