• Turkhane Logo

Dünya ayakta, İsrail Refah'ta katliamı sürdürüyor

İsrail kuvvetleri, 45 kişinin yanarak can verdiği katliama yönelik uluslararası tepkilere rağmen Refah'a yönelik saldırıları sürdürüyor.

13:40 28 Mayıs 2024 Salı
Dünya ayakta, İsrail Refah'ta katliamı sürdürüyor
İsrail kuvvetleri, 45 kişinin yanarak can verdiği katliama yönelik uluslararası tepkilere rağmen Refah'a yönelik saldırıları sürdürüyor.

İsrail, Gazzede yerlerinden edilen sivillerin sığınmış olduğu bir çadır kampında yangın çıkmasına yol açan ve en az 45 kişinin ölümüne neden olan saldırısının ardından aldığı uluslararası tepkilere rağmen Gazzenin güneyindeki Refah kentine dün gece de hava saldırıları düzenledi ve tank ateşi açtı.

Gazzedeki sağlık yetkilileri dün gece boyunca düzenlenen saldırılarda en az 16 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Bölge sakinlerinin savaşın başından bu yana görülen en yoğun bombardımanın yaşandığını belirttikleri gecede İsrail tankları batı mahallelerine doğru ilerledi.

İsrail tanklarının Refahın batısında bulunan Zurub tepesi ve çevresinde konuşlandığını ve İsrail kuvvetlerinin üç hafta önce harekatın başlatıldığı Mısır sınır kapısına yakın bir bölgeden ilerlediklerini belirten bölge sakinleri, Pazar günkü ölümcül saldırının gerçekleştiği Tel Al-Sultan bölgesinin de hâlâ ağır bombardıman altında olduğunu söyledi.

Reutersa konuşan görgü tanıkları ise İsrail tanklarının bugün Refah kent merkezine ulaştığını, tankların kent merkezindeki Al-Awda camisi yakınında görüldüğünü kaydetti.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞIYOR

Dünya liderleri, İsrailin Pazar günü Gazze Şeridinin başka bölgelerindeki çatışmalardan kaçan binlerce ailenin sığındığı kampa yönelik saldırısına sert tepki gösterdi ve Uluslararası Adalet Divanının (ICJ) İsrailin Refah harekatını durdurması yönünde aldığı kararın uygulanması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık bir milyon kişinin İsrailin Refaha yönelik saldırılarından kaçtığını açıkladı.

Öte yandan, Gazzede yedi ayı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle giderek yalnızlaşan İsrailin öfkeli tepkisine rağmen İspanya, İrlanda ve Norveç, bugün Filistini resmen devlet olarak tanıyacak. Üç ülke bu kararı, İsrail ve Hamas arasındaki savaşta ateşkese yönelik çabaları hızlandıracak bir yol olarak niteledi.

Son güncelleme: 13:40 28.05.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı