• Turkhane Logo

DSÖ: Şifa Hastanesi "ölüm bölgesi" oldu

DSÖ, Şifa Hastanesi'nin

13:33 19 Kasım 2023 Pazar
DSÖ: Şifa Hastanesi
DSÖ, Şifa Hastanesi'nin

İsrailin Hamasın saklandığını iddia ederek ana hedeflerinden birini getirdiği Gazze Şeridindeki Şifa Hastanesinde durum kötüye gidiyor. Hastaneyi Cumartesi günü ziyaret eden bir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, hastanenin bir ölüm bölgesi hâline geldiğini ifade etti. DSÖ temsilcileri, hastanenin ateş altında olduğunu ve binanın girişinin kitlesel mezar hâline gelmiş olduğunu söyledi.

DW Türkçenin haberine göre hastanede sağ kalan hastalar ve çalışanların derhal tahliye edilmesi için bazı planlar üzerinde çalıştıklarını duyuran DSÖnün aktardığı bilgilere göre, hastanede hâlen 25 sağlık çalışanı ve 291 hasta bulunuyor. Ayrıca hastaların 32sinin bebek olduğu ve durumlarının ciddi olduğu belirtildi.
Hamasın kontrolü altında bulunan Gazze Şeridindeki Sağlık Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre, İsrailin saldırıları sonucunda 5 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 12 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti.
BM Filistinli Mülteciler Yardım Örgütü (UNRWA) Direktörü Philippe Lazzarini, Xten yaptığı açıklamada, İsrailin iki okulu bombaladığını açıkladı. Lazzarini, bu okullardan birine 4 bini aşkın sivilin sığındığını kaydetti. Aldığımız çok sayıda habere göre, saldırılar sonucu çocuklar öldü diyen Lazzarini, Bir okula 24 saatten kısa sürede ikinci kez saldırı düzenleniyor. Artık yeter, bu dehşetin durması gerekiyor diye konuştu ve ateşkes çağrısında bulundu.

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcülerinden biri, okulda 200 kişinin öldüğü veya yaralandığını açıkladı. İsrail ordusu ise konuya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Son güncelleme: 13:33 19.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı