• Turkhane Logo

Çin'deki toplama kamplarında kalanlar anlattı: Sistematik tecavüz ve işkence vardı

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlara yönelik suistimallerine ilişkin konuşan tanık ve kurbanlar, toplu tecavüz ve taciz gibi şahit oldukları olayları anlattı.

15:11 03 Şubat 2021 Çarşamba
Çin'deki toplama kamplarında kalanlar anlattı: Sistematik tecavüz ve işkence vardı
Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlara yönelik suistimallerine ilişkin konuşan tanık ve kurbanlar, toplu tecavüz ve taciz gibi şahit oldukları olayları anlattı.


Müslüman azınlıkların tutulduğu toplama merkezlerinde bir dönem kalan kadınlarla, kamptaki bir gardiyan, İngiliz yayın kuruluşu BBCye konuşarak toplu tecavüz, cinsel taciz ve işkence gördüklerini ya da bu olaylara tanık olduklarını söyledi.

Doğu Türkistandaki bir toplama kampında 9 ay tutulan Tursunay Ziawudun adlı bir kadın, Gece yarısı gelip koğuşlardan istedikleri kadını seçip, kameraların olmadığı karanlık bir odaya sürüklüyorlardı. diyor ve ekliyor: Hayatımda unutamayacağım en büyük yara


Habere göre, kamptan çıktıktan sonra ABDye kaçmayı başaran Ziawudun üç kez, iki veya üç erkek tarafından tecavüze uğradığını, kadınların her gece cinsel saldırıya maruz kaldığını söyledi.

BBCye konuşan eski bir gardiyanın aktardıklarına göreyse, ismi açıklanmayan adam, kitaptan kesitler ezberleme gibi emirleri yerine getirmeyenlere yemek verilmediğine, kampta tutulanlara elektroşokla işkence edildiğine şahit olmuş.

Reutersın ulaştığı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ithamları gerçeklere dayanmayan iddialar olarak yorumladı ve habere konu olan tanık ve kurbanların, yanlış bilgi yayan aktörler olduğu daha önce çok kez ispatlanan kişiler olduğunu savundu.

DOĞU TÜRKİSTADA ASİMİLASYON VE SOYKIRIM

Birlemiş Milletler (BM), toplanan deliller ışığında Çinin Uygurlara sistematik asimilasyon politikası yürüttüğü kanaatindeyken, Pekin suçlamaları reddediyor. BM rakamlarına göre insan haklarının ihlal edildiği kamplarda, herhangi bir yargı kararı bulunmaksızın bir milyon kişi zorla tutuluyor. Kampların dışında da Uygur Türkleri ve Kazaklar gibi Müslüman azınlıklara baskı ve korku politikası uygulandığı uluslararası kamuoyunun gündeminde. Çinin zorla kısırlaştırma ve kürtaj ile zorunlu doğum kontrol uyguladığının ortaya çıkmasının ardından ABD, Uygurlara soykırım yapıldığı hükmüne vardı.

Uluslararası çağrılara kulak tıkayan Pekin ise söz konusu kampların eğitim merkezi olduğunu, siyasi açıdan tehlikeli görülen bireylerin topluma kazandırılması için bu merkezlerde mesleki eğitim aldığını iddia ediyor.

Kampta kalanlar ise tecavüzden aşağılanmaya kadar farklı boyutlarda işkenceye maruz kaldıklarını anlatıyor.

Son güncelleme: 15:11 03.02.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı