• Turkhane Logo

Çin'de tespit edilen LayV virüsü 35 kişide görüldü

Çin'de tespit edilen LayV isimli yeni virüsün 35 kişide görüldüğü açıklandı.

15:20 11 Ağustos 2022 Perşembe
Çin'de tespit edilen LayV virüsü 35 kişide görüldü
Çin'de tespit edilen LayV isimli yeni virüsün 35 kişide görüldüğü açıklandı.


Çinde tespit edilen Langya (LayV) isimli yeni virüsün 35 kişide görüldüğü bildirildi.

BBCnin haberine göre, Henan ve Şantung eyaletlerinde ortaya çıkan virüsün hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülüyor. Ağırlıklı olarak kır farelerinde görülen virüse Çinde 35 kişide rastlandı.


Halsizlik, ateş ve öksürük belirtileri bulunan virüsün insandan insana yayıldığına dair henüz somut bir veri bulunmuyor.

Araştırmacılardan Singapurdaki Duke-NUS Tıp Okulunda görevli Wang Linfa, LayV vakalarının ciddi olmadığı ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi ancak yine de dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Kır farelerinin yüzde 27sinde LayV görüldü

Bilim insanları tarafından yapılan testlerde kır farelerinin yüzde 27sinde LayVye rastlanırken, köpeklerin yüzde 5i keçilerin de yüzde 2sinde virüs görüldü.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, insanlarda görülen her 4 virüsten 3ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğine işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler de (BM) iklim krizi ve yaban hayatı istismarının artışı nedeniyle benzer hastalıkların görülebileceği uyarısı yapmıştı.

Çin, Singapur ve Avustralyadan araştırmacıların LayVnin tespitine dair yazdığı makale, New England Tıp Dergisinde yayımlandı.

 

Son güncelleme: 15:20 11.08.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı