• Turkhane Logo

Çin'de ortaya çıkan yeni Langya virüsü yayılıyor

Bilim insanları Çin'in doğusunda hayvandan insana bulaştığı düşünülen ve şimdiye kadar en az 35 kişide tespit edilen yeni bir virüsü takip ediyor.

16:57 10 Ağustos 2022 Çarşamba
Çin'de ortaya çıkan yeni Langya virüsü yayılıyor
Bilim insanları Çin'in doğusunda hayvandan insana bulaştığı düşünülen ve şimdiye kadar en az 35 kişide tespit edilen yeni bir virüsü takip ediyor.

Langya (LayV) isimli henipavirüs, Çinin Şantung ve Henan eyaletlerinde 35 kişide tespit edildi.

Virüsün semptomları arasında ateş, yorgunluk ve öksürük olduğu bildirildi.

35 kişinin virüsü hayvanlardan kaptığı düşünülüyor. Uzmanlar şimdilik virüsün insanlar arasında yayıldığına dair herhangi bir kanıt olmadığını söylüyor.

Hakkında ilk bulguların New England Tıp Dergisinde yayımlandığı virüsün en çok kır farelerinde görüldüğü aktarılıyor.

Çin devlet haber kurumu Global Timesa konuşan Singapurda Duke-NUS Tıp Okulunda araştırmacı olan Wang Linfa, virüsün şimdiye kadar ölüme veya ciddi hastalığa yol açtığına dair bir gösterge olmadığını söyledi, panik olunacak bir durum yok dedi.

Ancak Wang, doğada bulunan virüslerin insanlara ilk bulaştığı dönemlerde öngörülemeyen sonuçlara yol açabileceğini ve bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, virüsün test edilen sivri farelerinin yüzde 27sinde, köpeklerin yüzde 5inde ve keçilerin yüzde 2sinde tespit edildiğini paylaştı.

Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi Pazar günü yaptığı açıklamada LayV virüsünü yakından takip ettiğini belirtti.

Hayvandan insana bulaşan virüsler sık görülüyor
LayV, hayvanlardan insanlara bulaşabilen, henipavirüs diye adlandırılan bir virüs türü.

Hayvanlardan insanlara bulaşabilen virüsler aslında çok sık görülüyor. Ancak Covid-19 pandemisinin ardından bu tür virüsler daha çok dikkat çekiyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre bilim insanları insanlarda tespit edilen her dört virüsten üçünün hayvanlardan bulaştığını düşünüyor.

Bu virüslerin bir kısmı insanlarda ölüme yol açabiliyor. Bunların arasında Asyada aralıklarla görülen Nipah virüsü, ve ilk olarak Avustralyada tespit edilen Hendra virüsü bulunuyor.

Birleşmiş Milletler, dünyada iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybının etkileri daha çok hissedildikçe buna benzer başka virüslerin de çoğalacağı konusunda uyarıyor.

Son güncelleme: 16:57 10.08.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı