• Turkhane Logo

BM'den acil "Refah" toplantısı

İsrail'in Refah yakınlarındaki bir kampa düzenlediği hava saldırısına tepkiler artarken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi saldırının ardından acil toplantı yapacak.

17:40 28 Mayıs 2024 Salı
BM'den acil
İsrail'in Refah yakınlarındaki bir kampa düzenlediği hava saldırısına tepkiler artarken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi saldırının ardından acil toplantı yapacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İsrailin Refah kasabası yakınlarında bir mülteci kampına düzenlediği hava saldırısının ardından Cezayirin çağrısı üzerine acil toplantı kararı aldı. BM Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de güvenli bir yer yok. Bu dehşetin durması gerekiyor dedi. BM insan hakları temsilcisi Volker Türk ise ortaya çıkan görüntülerin korkunç olduğunu ifade etti.

Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığına göre saldırıda 45 kişi öldü 249 kişi yaralandı.
AFPnin edindiği bilgiye göre Refahtaki duruma ilişkin toplantı bu akşam basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.
Netanyahu: Trajik bir hataDW Türkçenin haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, saldırıya ilişkin trajik bir hata açıklamasında bulundu. İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) konuşan Başbakan Benyamin Netanyahu, hedefe ulaşılmadan savaşı sona erdirme niyetinde olmadığını söyledi.
Netanyahunun ofisinden Pazartesi akşamı yapılan açıklamada, İsrail Başbakanının, Pes etmeyeceğim ya da teslim olmayacağım. Tüm hedeflerimize ulaşana kadar savaşı sona erdirmeyeceğim dediği aktarıldı.
ABDden tepkiRefaha yönelik saldırıya ABDden de sert tepki geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby saldırıda onlarca masum Filistinlinin öldürüldüğünü, kampın görüntülerinin yıkıcı ve yürek parçalayıcı olduğunu söyledi. Kirby İsraili sivilleri korumak için mümkün olan her türlü önlemi alması gerektiği konusunda uyardı.
Kirby ayrıca ABD hükümetinin saldırı hakkında bilgi almak için İsrail ordusu ve diğer yerel ortaklarla temasa geçtiğini belirtti.
Alman Basın Ajansı (DPA) tarafından ABD Dışişleri Bakanlığına iletilen bir soruya yanıt veren bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İsrailin Hamasa karşı harekete geçme hakkı olduğunu vurgularken, elde edilen bilgilere göre saldırıda iki üst düzey teröristin öldürüldüğünü vurguladı, Ancak daha önce de açıkça belirttiğimiz gibi İsrail sivil halkı korumak için mümkün olan tüm tedbirleri almalıdır ifadelerini kullandı.
BMden İsraile kınamaBM Genel Sekreteri António Guterres, İsrailin Gazze Şeridinde Refah yakınlarındaki bir mülteci kampına düzenlediği ölümcül hava saldırısını kınadı. Guterres Pazartesi günü internet üzerinden yaptığı açıklamada, ölümcül çatışmalardan korunmak isteyen çok sayıda masum sivilin öldürüldüğünü söyledi. Guterres, Gazze Şeridinde güvenli bir bölgenin bulunmadığını da sözlerine ekledi ve Bu dehşet sona ermelidir ifadelerini kullandı.
Almanya: İsrail Hata yaptıAlmanya hükümeti de İsrail tarafının hata yaptığını söyledi. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, İsrailin bu saldırıyı kasten yapıp yapmadığına ilişkin soruşturmaların sürdüğünü belirtirken Bunun uluslararası hukuk açısından bir savaş suçu olup olmadığı sonucuna varmak, davanın gerçeklerini bilen avukatlara bırakılmalıdır ifadelerini kullandı.
İsrail, Refah kentinin kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) kontrolündeki Barkasat kampına hava saldırısı düzenlemişti. İsrail ordusu saldırının Hamas teröristlerinin aktif olduğu bir komplekse yönelik olduğunu söylemiş, saldırının meşru hedefleri vurduğunu iddia etmişti. İsrail ordusu saldırıda iki üst düzey Hamas temsilcisinin öldüğünü açıklamıştı.
İsrail hava saldırısı Gazze Şeridinden İsraile yönelik füze saldırısının ardından gerçekleşti. İsrail kaynaklarına göre Pazar günü Refahtan İsraile sekiz füze atıldı.
Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığına göre şu ana kadar savaşta 35 bin 900den fazla Filistinli öldü.

Son güncelleme: 17:40 28.05.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı