• Turkhane Logo

BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de ateşkes tasarısını onayladı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin sunduğu Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için Hamas'a çağrıda bulunan karar tasarısı ilk kez kabul edildi.

01:04 11 Haziran 2024 Salı
BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de ateşkes tasarısını onayladı
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin sunduğu Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için Hamas'a çağrıda bulunan karar tasarısı ilk kez kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), ABD Başkanı Joe Bidenın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi.

15 üyeli BMGKde yapılan oylamada, ABDnin sunduğu karar tasarısı 14 evet oyu alırken, Rusya çekimser oy kullandı.
Cumhuriyette yer alan habere göre kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayısta Bidenın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı.
İsrailin, Bidenın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamasa da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.
Kararda, böylelikle 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazzede nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazzenin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi.
Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrailin tüm Gazzeden çekilmesi istendi.
Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörüldü.
İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği kaydedilen kararda, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, BMGK ve BM üyelerinden destek istendi.
Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şerianın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemine işaret edildi.
TAMPON BÖLGEYE KARŞI ÇIKAN İFADE ÇIKARILDIABDnin müzakerelere açtığı ilk karar tasarısında, İsrail güçlerinin, Gazzede nüfus bulunan yerlerden çekilmesi desteklenirken, Gazzede tampon bölge oluşturulmasına karşı çıkılmıştı.

Oylamaya sunulan son metinde, tampon bölgeye karşı çıkılan ifadenin silinmiş olması ise dikkati çekti.
Diğer taraftan karar metnine, Bidenın teklifinin yazılı olarak eklenmemesi tepki çeken hususlar arasında yer aldı.
ABD, 7 Ekimin ardından farklı BMGK üyelerinin sunduğu Gazzede ateşkes talep edilen birçok karar tasarısını veto etmişti.
BIDENIN ATEŞKES ÖNERİSİABD Başkanı Biden, 31 Mayısta Beyaz Sarayda düzenlediği basın toplantısında, İsrailin Gazzedeki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Biden, İsrailin 3 aşamadan oluşan yeni ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrailin Gazzedeki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti.
İlk aşamada, İsrail güçlerinin Gazzedeki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini açıklayan Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasının ve Gazzeye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü ifade etmişti.
İsrailin Gazzeden çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini söylemişti.
Bu aşamada da Gazzenin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini belirtmişti.

Son güncelleme: 01:04 11.06.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı