• Turkhane Logo

Bloomberg’den Türkiye yorumu: Erdoğan politika değiştiriyor, resetleme gündemde!

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, son dönemde Türkiye'nin Körfez ülkeleriyle yakınlaşması ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.

18:01 07 Mayıs 2021 Cuma
Bloomberg’den Türkiye yorumu: Erdoğan politika değiştiriyor, resetleme gündemde!
ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, son dönemde Türkiye'nin Körfez ülkeleriyle yakınlaşması ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı.


“Türkiye, bölgesel ilişkileri resetlemenin bir parçası olarak Suudi Arabistan’la görüşmek istiyor” başlığının kullanıldığı makalede, “Türkiye, gelecek hafta Suudi Arabistan’a bir ziyaret planlayarak Arap dünyasındaki etkisini artırmak istiyor” yorumunu yaptı.

Bloomberg’in makalesinde, “2018’de İstanbul’daki konsolosluk binasında öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ardından gelecek hafta düzenlenecek ziyaret o zamandan beri bir ilk olacak. 11 Mayıs’ta gerçekleşmesi planlanan ziyaretten önce AKPli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz ilişkileri iyileştirmenin yollarını bulmak için Salı günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti” ifadesi kullanıldı.


BIDEN’IN İSTEDİĞİ OLUYOR

Bloomberg, “Türkiye, Libya ve Suriye’deki sorunları çözmek ve bölgesel ticaret ve enerji konusunda oluşan gerilimi azaltmak için Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilişkilerini resetlemek istiyor. Bu hamle ABD Başkanı Joe Biden’ın Kasım ayında seçimi kazanmasından sonra istediği Orta Doğu’daki ilişkilerin yeniden geniş ölçekte düzenlenmesi hamlesiyle eş gidiyor” iddiasını ortaya attı.

Makalede, “Erdoğan yönetiminde Türkiye, Müslüman Kardeşler’in destekçisi oldu ve bu siyasi hareket birçok Arap hükümeti tarafından yönetime tehdit olarak görülüyor. Türkiye’nin Riyad ve Abu Dabi’yle ilişkilerini düzeltmek için Müslüman Kardeşler’e desteğini kesip kesmeyeceği belli değil. Suudi Arabistan, Türk işletmeler için bölgedeki en büyük pazarlardan biriydi. Türk şirketler geçen yıl Suudi yetkililerin Türk mallarının geçişine izin vermediğinden yakınmıştı. Kaşıkçı cinayeti sonrasında gerilen ilişkilerle birlikte Türk ithalatçıların verilerine göre ithalat yüzde 90 oranında azalmıştı” denildi.

“ERDOĞAN BAZI ADIMLAR ATTI”

Türkiye ile Mısır’ın 2013’te Muhammed Mursi’nin devrilerek Cumhurbaşkanı Sisi’nin göreve gelmesiyle ilişkilerinin kötü bir hale geldiğini aktaran Bloomberg, iki ülkenin birçok konuda sık sık karşı karşıya geldiğini yazarak, “Erdoğan son aylarda ilişkileri iyileştirmek için bir takım adımlar attı ve Türkiye’nin Mısır ile deniz sınırı konusunda anlaşmayı umut ettiğini söyledi” ifadesini kullandı.


 

Son güncelleme: 18:01 07.05.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı