• Turkhane Logo

Bir yolcu, düşüş anını Facebook'tan canlı yayınladı

Nepal'da en az 68 kişinin öldüğü uçak kazasında yolculardan biri düşüş anını kameraya kaydetti.

18:21 16 Ocak 2023 Pazartesi
Bir yolcu, düşüş anını Facebook'tan canlı yayınladı
Nepal'da en az 68 kişinin öldüğü uçak kazasında yolculardan biri düşüş anını kameraya kaydetti.

Hindistanlı üç arkadaşıyla birlikte seyahat eden Sonu Jaiswal adlı yolcu, uçağın inişi sırasında Facebooktan canlı yayın açtı.

Videoda, uçak alçalmaya başladığında onlardan birinin Gerçekten çok eğlenceli dediği; 29 yaşındaki üç çocuk babası Jaiswalin arkadaşlarıyla gülüşüp şakalaştığı görülüyor.

Uçak düşerken pilot ya da personelden herhangi bir acil durum anonsu ya da uyarısı yapılmaması dikkat çekiyor.

Ancak bir anda gürültüyle yön değiştiren uçak alev alırken yolcuların çığlıkları da kameraya yansıyor; telefon kapanmadan önce yanan enkaz bir anlığına ekranda görülüyor.

Dört arkadaş Nepalin ünlü Annapurna sıradağlarında yamaç paraşütü yapmayı planlıyordu.

Uttar Pradesh eyaletinin Ghazipur bölgesinden olan dört kişi, 29 yaşındaki Jaiswal, 28 yaşındaki Anil Rajbhar, 23 yaşındaki Vishal Sharma ve 23 yaşındaki Abhishek Singh Kushwaha olarak teşhis edildi.

Hayatını kaybedenlerin yakın arkadaşı olan 21 yaşındaki Vishal Koswal, Nepal gezisinde onlara katılmak istediğini ancak bir akrabasının ölümü üzerine evde kalmak zorunda kaldığını söyledi.

Yardım etmek için uçağın düştüğü bölgeye koşanlar arasındaolan 44 yaşındaki Arun Tamu, Birilerini kurtarıp kurtaramayacağımıza bakmak için koştuk. En az iki kadının nefes aldığını gördüm. Yangın çok şiddetliydi dedi.

Pokharanın yeni uluslararası havaalanına iniş yapmasına dakikalar kala bir vadiye düşen uçakta 57 Nepalli, beş Hintli, dört Rus, iki Güney Koreli ile Arjantin, İrlanda, Avustralya ve Fransadan birer kişi bulunuyordu.

Nepalde son 30 yılın en ölümcül uçak kazasında en az 68 kişi hayatını kaybetti

Kazada 68 kişinin öldüğü bildirildi
Başkent Katmandudan Pokharaya gitmek üzere havalanan Yeti Hava Yollarına ait ATR 72 tipi uçak 68 yolcu ve 4 kişilik mürettebatla Seti Nehri Vadisi yakınında düştü.
Yerel yetkililer, kazadan kurtulan bulunması umudunun olmadığını duyurdu.

Kaski bölgesi idari yetkililerinden Tek Bahadur K.C, Şu ana kadar 68 ceset bulduk. Dört ceset daha arıyoruz. Bir mucize olması için dua ediyoruz. Ancak kimseyi canlı bulma umudumuz yok dedi.

Uçuş takip sitesi FlightRadar24, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Yeti Airlines uçağının 15 yaşında olduğunu ve güvenilir olmayan verilere sahip eski bir sinyal aktarıcı ile donatıldığını belirtti.

Yeti Airlines aynı zamanda Tara Airin de sahibi ve ikisi birlikte Nepaldeki en geniş ulaşım ağını sunuyor.

Ulusal yas ilan edildi
Başbakan Pushpa Kamal Dahal, güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi.

Hükümet, kazanın soruşturulması için Turizm Bakanı Nagendra Ghimire başkanlığında 5 kişilik bir komitenin kurulmasına karar verdi.

Kaza nedeniyle ülke genelinde ulusal yas ilan edildiği bildirildi.

En çok kaza yaşanan bölgelerden biri

Everest dahil dünyanın en yüksek 14 dağından sekizine ev sahipliği yapan ve ani hava değişikliklerinin tehlikeli koşullara yol açabildiği Nepalde 2000 yılından bu yana uçak ya da helikopter kazalarında en az 309 kişi hayatını kaybetti.
Avrupa Birliği, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek 2013ten bu yana Nepalli havayolu şirketlerine hava sahasını yasakladı.

Başkent Katmandudan, Nepalin ikinci büyük şehri Pokharaya yapılan yolculuk, Himalaya ülkesinin en popüler turist rotalarından biri. Pek çok kişi tepelik yollarda altı saat süren bir yolculuk yerine kısa bir uçuş ile bölgeye ulaşmayı tercih ediyor.

Avrupalı uçak üreticisi ATRnin ATR72 modeli, Airbus ve İtalyan Leonardo ortak girişimi tarafından üretilen ve yaygın olarak kullanılan çift motorlu bir uçak. Yeti Havayollarının altı adet ATR72-500 uçağından oluşan bir filosu bulunuyor.

Karakutu bulundu

Nepalin Pokhara bölgesinde düşen yolcu uçağının karakutusunun bulunduğu bildirildi. Arama kurtarma ekipleri, olay yerinde Yeti Havayollarına ait ATR 72 tipi yolcu uçağının karakutusuna ve kokpit ses kayıtlarına ulaştıklarını açıkladı.

Yetkililer karakutunun, Nepal ordusuna verildiğini ardından başkent Katmandudaki soruşturma ekibine teslim edileceğini belirtti.

Son güncelleme: 18:21 16.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı