• Turkhane Logo

Bilirkişi raporu: Ülkücü Hareket, anayasaya aykırı

Almanya'da Meclis bünyesinde hazırlanan bir rapora göre ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareket,

12:42 23 Eylül 2021 Perşembe
Bilirkişi raporu: Ülkücü Hareket, anayasaya aykırı
Almanya'da Meclis bünyesinde hazırlanan bir rapora göre ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareket,

Almanyada Federal Meclisin Bilimsel Hizmet birimi tarafından ülkedeki Ülkücü Hareket ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, Ülkücü Hareketin yasaklanması için uzun süredir girişimlerde bulunan muhalefetteki Sol Partinin beklentisini arttırdı. Tagesspiegel gazetesinin ilgili haberinde, söz konusu raporda aşırı sağcı Türkler hakkında Anayasaya aykırı hedefleri kavgacı ve saldırgan bir biçimde hayata geçirmek istiyorlar ifadesi kullanılıyor. Bu itham, doğruluğu hukuken onaylandığı takdirde Almanyada bir örgütün kapatılması için yeterli sayılıyor.

10 Eylülde sunulan bilirkişi raporunda ayrıca herhangi bir örgütün yasaklanmasına sebep olan nedenler sayılırken ilgili yasada yer alan, Bir derneğin amacı ya da faaliyetleri halklar arası diyaloğa ağır, ciddi ve kalıcı bir biçimde zarar vermek maddesine de atıfta bulunuldu.

Sol Parti: Hükümet başını kuma gömmekten vazgeçsin
Sol Partinin Federal Meclis milletvekillerinden Helin Evrim Sommer, Ülkücü Hareketin atıfta bulunulan maddedeki suçları işlediğini dile getirerek daha önce aynı madde üzerinden yasaklanan İslamcı derneklere dikkat çekti.

Federal Hükümet, Almanyadaki organize Türk aşırı sağcılığına karşı başını kuma gömme siyasetini sona erdirmelidir diyen

Sommer, geçen yıl meclisteki tüm partilerin destek verdiği Almanyadaki Ülkücü Hareketin yasaklanması kararını, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehoferin görmezden gelemeyeceğini ifade etti.

Sommer ayrıca, Acilen Almanyadaki Bozkurtların çatı örgütlerine yönelik bir yasaklama kararı çıkarılmalıdır diye konuştu.

Federal hükümeti kendi meclisinin kararlarını, Türkiye hükümetiyle olan ilişkilerine feda etme politikası güttüğünü savunan Sommer, Almanyadaki Ülkücülerin en önemli çatı örgütleri olarak nitelendirdiği, Avrupa Türk İslam Kültür Birliği (ATİB) ile Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birliğinin (ATB) derhal yasaklanarak faaliyetlerine son verilmesini istedi.

Son güncelleme: 12:42 23.09.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı