• Turkhane Logo

Biden'dan Putin'i kızdıracak açıklama!

ABD Başkanı Joe Biden, Abramsların

00:54 26 Ocak 2023 Perşembe
Biden'dan Putin'i kızdıracak açıklama!
ABD Başkanı Joe Biden, Abramsların

Joe Biden, Beyaz Sarayda yaptığı basın açıklamasında, Ukraynaya bir Ukrayna taburuna denk gelen 31 adet M1 Abrams tankı temin edileceğini duyurdu.

Tankların Ukraynanın topraklarını savunma ve stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını kaydeden Biden, Abrams tankları dünyanın en yetenekli tankları değerlendirmesinde bulundu.
TANKLARIN TEMİNATİ ZAMAN ALACAKBiden, tankların bakım ve idaresinin son derece karmaşık olduğunu ve bu kapsamda Ukraynalı askerlere en kısa sürede lojistik, bakım ve tankların kullanımı konusunda eğitim vereceklerini belirtti.
Tankların teminatı zaman alacak diyen Biden, Ukraynalıların Abrams tanklarını savunmalarına entegre etmeye tamamen hazır olduklarında teslimatın gerçekleştirileceğini aktardı.
Müttefiklerin Ukraynaya yardımlarının da bu kapsamda değerli olduğunu vurgulayan Biden, Almanyanın Ukraynaya Leopard 2 tanklarını verme kararından dolayı Almanya Şansölyesi Olaf Scholza minnettar olduğunu söyledi.
BİDEN’DAN İTTİFAK ÜLKELERİNE TEŞEKKÜRBiden, Şansölyeye liderliği ve Ukraynayı desteklemek için ortak çabalarımıza olan kararlı bağlılığı için teşekkür etmek istiyorum ifadesini kullandı.
Biden, ittifakın diğer üyeleri İngiltere, Hollanda, Kanada, Slovakya, Norveç, Fransa, Polonya, Danimarka, Estonya, Letonya ve Litvanyanın yanı sıra Finlandiyaya da Ukraynaya gönderdikleri yardımlar için teşekkür etti.
Müttefiklerle birlikte Ukraynaya 8 bin topçu sistem, 2 milyon mermilik mühimmat, 50den fazla füze sistemi, 3 binden fazla da zırhlı araç desteği sağladıklarını kaydeden Biden, diğer taraftan Rusyaya yönelik bir taarruz olmadığına, Rus ordusu Rusyaya dönerse bu savaşın bugün bitebileceğine vurgu yaptı.
Diğer taraftan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiynin bugün doğum günü olduğunu hatırlatan Biden, dün itibarıyla 11. ayını dolduran savaşta Ukraynaya olan desteğin sonuna kadar devam edeceğinin altını çizdi.

Son güncelleme: 00:54 26.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı