• Turkhane Logo

Biden ve Şi Jinping, Ukrayna Zirvesine Katılmayacak

ABD Başkanı Joe Biden’in ve Çin Devlet Başkanı Şi Jimping’in İsviçre’de yapılması planlanan Ukrayna zirvesine katılmayacakları belirtildi.

13:32 27 Mayıs 2024 Pazartesi
Biden ve Şi Jinping, Ukrayna Zirvesine Katılmayacak
ABD Başkanı Joe Biden’in ve Çin Devlet Başkanı Şi Jimping’in İsviçre’de yapılması planlanan Ukrayna zirvesine katılmayacakları belirtildi.

TURKHANE.COM- UKRAYNA

Biden, ABD başkanlık seçim kampanyasına bağış toplama etkinliği nedeniyle İsviçredeki Ukrayna konulu barış zirvesini kaçıracağı iddia edildi.
Bloomberge göre, Çin liderliğinden de İsviçredeki zirveye katılım olmayacak. Çin, uzun süredir müzakere sürecinde kilit bir figür olarak görülüyordu. Çinli yetkililer, tüm tarafların eşit katılımıyla zamanında bir barış konferansı düzenlenmesini desteklediklerini belirttiler. Ancak, Pekinin Moskova ile yakın ilişkiler sürdürmesi nedeniyle İsviçredeki zirvede yer almayacak.
Biden, bağış toplama etkinliğine katılacak
Bloombergin haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris, 15-16 Haziranda İsviçrede yapılacak Ukrayna konulu barış zirvesine katılmayacaklar. Biden, Kaliforniyada düzenlenecek bir bağış toplama etkinliğine katılacak. Bu etkinlikte aktörler George Clooney, Julia Roberts, TV sunucusu Jimmy Kimmel ve eski Başkan Barack Obama gibi isimler yer alacak.
Bidenın bu kararı, yaklaşan seçimler öncesinde kampanya bağışlarına olan ihtiyacını ve rakibi Donald Trumpın popülaritesi karşısında duyduğu endişeyi yansıtıyor. Nisan ayında Trumpın kampanya için toplanan fon miktarında Bidenı geride bıraktığı ve Bidenın daha fazla fon toplama ihtiyacının arttığı belirtiliyor.
Zirveye Katılacak Liderler ve Rusyanın Tutumu
İsviçredeki barış zirvesine yaklaşık 100 ülkenin katılması bekleniyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida gibi G7 ülkelerinin liderleri zirvede yer alacak.
Bidenın kampanya etkinliği nedeniyle barış zirvesine katılamaması, yaklaşan seçimler öncesinde ABD iç politikasının uluslararası diplomasi üzerindeki etkisini gösteriyor. 
Çinin de katılmayacağı zirve, Ukrayna ve Rusya arasındaki barış sürecinin karmaşıklığını ve tarafların birbirine karşı duyduğu güvensizliği yansıtıyor. Zirvenin sonuçları ve liderlerin aldığı tutumlar, Ukraynadaki çatışmanın geleceği için önemli olacak.
Rusyayı zirveye davet edilmedi
Rusya şu ana kadar İsviçrede düzenlenen zirveye davet edilmedi.Kremlin, davet edilse bile zirveye katılmayacağını defalarca açıkladı.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsviçrenin Ukrayna konusundaki müzakereler için uygun bir yer olmadığını ve tarafsızlığını kaybettiğini söyledi. Ayrıca, konferansın Ukraynanın barış planına odaklanacağını ve bu planın Rusya tarafından kabul edilemez bulunduğunu belirtti.Ukraynanın barış formülü, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve Ukraynanın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması gibi maddeleri içeriyor.

Son güncelleme: 13:32 27.05.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı