• Turkhane Logo

Bağdat’ta en az 35 kişinin öldüğü bombalı saldırıları IŞİD üstlendi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kalabalık bir pazarda düzenlenen, en az 35 kişi hayatını kaybettiği ve 100'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıları IŞİD üstlendi.

10:30 22 Ocak 2021 Cuma
Bağdat’ta en az 35 kişinin öldüğü bombalı saldırıları IŞİD üstlendi
Irak'ın başkenti Bağdat'ta kalabalık bir pazarda düzenlenen, en az 35 kişi hayatını kaybettiği ve 100'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıları IŞİD üstlendi.Irak’ın başkenti Bağdat’ta kalabalık bir pazarda düzenlenen iki intihar saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi de yaralandı. Saldırıyı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. Telegram üzerinden açıklama yapan IŞİD, saldırıların hedefinin Şiiler olduğunu belirtti.

Polisin kovaladığı intihar eylemcileri, girdikleri Tayaran Meydanı’nda üzerlerindeki patlayıcıları ateşlemişti. Irak’ta bir yıla yakın süredir devam eden kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte meydandaki ikinci el kıyafet pazarında normalin üstünde bir kalabalık vardı.


2 YIL ÖNCEKİ SALDIRI

Irak hükümeti, IŞİD ile mücadelesinde 2017 sonunda zafer ilan etmişti. Bağdat’ta en son 15 Ocak 2018’de bu çapta bir intihar saldırısı düzenlenmiş, aynı meydanda 35 kişi hayatını kaybetmişti.

IŞİD’in ABD liderliğindeki koalisyon ve İran destekli milislerin yardımıyla yenilmesinden sonra bu tip intihar saldırıları azalmıştı.

Örgüt bir dönem Irak ve Suriye’de, yaklaşık 8 milyon kişinin yaşadığı, 88 bin kilometrekarelik bir alanı kontrol ediyordu.

Son güncelleme: 10:30 22.01.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı