• Turkhane Logo

Avusturya başbakanı Kurz istifa etti: Rüşvet, yolsuzluk, güveni kötüye kullanma

Ekibinden 9 kişiyle birlikte hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, görevi bıraktı.

09:51 10 Ekim 2021 Pazar
Avusturya başbakanı Kurz istifa etti: Rüşvet, yolsuzluk, güveni kötüye kullanma
Ekibinden 9 kişiyle birlikte hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, görevi bıraktı.


Hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz görevinden istifa etti.

Kurz yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Alexander Schallenbergi halefi olarak önerirken, ÖVP Genel Başkanı olarak kalmayı ve mecliste liderliği devralmayı planladığını ifade etti. Kurz, kararını yer açmak ve ulusun istikrarlı bir hükümete sahip olmasını sağlamak için aldığını vurgulayarak, Şu anda ihtiyacımız olan şey istikrar. Bu yüzden bu açmazın çözülmesine yardımcı olmak, kaosu önlemek ve istikrarı sağlamak için kenara çekilmek istiyorum dedi.


Kurz’un istifasından önce muhalefet önümüzdeki salı günü Kurza karşı gensoru önergesi sunacağını duyurmuştu.

Ülkede Kurz ve ekibinden 10 isme yönelik rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamasıyla çarşamba başlatılan soruşturmanın ardından hükümet krizi gün geçtikçe derinleşmişti.

İktidarın küçük ortağı Yeşiller Partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Werner Kogler, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Başbakan Sebastian Kurz’un görevi sürdürmeye uygun olmadığını, koalisyonun büyük ortağı Halk Partisi’nin (ÖVP) sorumluluk üstlenerek, başbakanlık için yeni bir isim önermesi gerektiğini söylemişti.

RÜŞVET, YOLSUZLUK VE GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA

Savcılık, rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla Başbakan hakkında soruşturma başlatmıştı.

Savcılık, ülkede 2016-18 döneminde Kurz ve partisinden bazı isimlerin Maliye Bakanlığının bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna para aktardığı iddiasını soruşturuyor. Söz konusu basın organları marifetiyle Kurz ve partisi lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edildiği iddiası da soruşturma kapsamında yer alıyor.

Soruşturma nedeniyle 6 Ekimde, emniyet güçleri, Başbakanlık başta olmak üzere Kurzun başında bulunduğu ÖVP genel merkezi ve Maliye Bakanlığında aramalar yapmıştı.

Son güncelleme: 09:51 10.10.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı