• Turkhane Logo

Avrupa sığınmacı sayısında artış bekliyor: Türkiye üçüncü sırada

Avrupa İltica Ajansı Direktörü Nina Gregori, AB'deki sığınmacı sayısının artmasını beklediklerini kaydetti. Sığınmacıların çoğu Suriye, Afganistan ve Türkiye'den geliyor.

17:44 26 Aralık 2022 Pazartesi
Avrupa sığınmacı sayısında artış bekliyor: Türkiye üçüncü sırada
Avrupa İltica Ajansı Direktörü Nina Gregori, AB'deki sığınmacı sayısının artmasını beklediklerini kaydetti. Sığınmacıların çoğu Suriye, Afganistan ve Türkiye'den geliyor.

Avrupa Birliği İltica Ajansı (EUAA) Direktörü Nina Gregori, Alman Funke Medya Grubuna bağlı gazetelere Pazartesi günü yaptığı açıklamada Avrupa Birliğindeki (AB) sığınmacı sayısının artmasını beklediklerini kaydetti.

EUAA Direktörü, Giderek artan sayıda başvurunun öngörülebilir gelecekte de devam edeceği açık şeklinde konuştu. İstikrarsızlık ve güvenlik tehdidinin günümüz dünyasının özellikleri olduğunu söyleyen Gregori Ne yazık ki bu geçici bir durum değil diye konuştu.
2021 ve 2022deki jeopolitik gelişmelerin uluslararası koruma ihtiyacı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu belirten EUAA Başkanı, bunun Avrupa Birliği ülkelerine kaçışın artmasına yol açtığını söyledi.
Türkiye üçüncü sırada
Bu yıl Ekim ayına kadar yaklaşık 790 bin sığınma başvurusu yapıldığını belirten EUAA Direktörü Nina Gregori, bunun geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 54lük bir artış anlamına geldiğine dikkat çekti. Gregori, söz konusu rakamın 2015 ve 2016 yıllarının altında kaldığını da vurguladı.
Avrupa İltica Ajansının verilerine göre sığınmacıların çoğu Suriye, Afganistan ve Türkiyeden geliyor.
Ukraynalılar geçici koruma statüsünde
Savaş nedeniyle ABye gelen Ukraynalıların ise uzun bir iltica prosedüründen geçmeleri gerekmiyor. Rusyanın Ukraynayı işgalinin ardından kısa bir süre sonra Avrupaya gelen Ukraynalılara geçici koruma statüsü verildi. 4 milyon 700 bin kişinin bu bağlamda başvuru yaptığını kaydeden Avrupa İltica Ajansı Direktörü Gregori, Geçici Koruma Yönergesinin Avrupanın ulusal sığınma sistemlerinin çöküşünü engellediğine dikkat çekti. Gregori, bununla birlikte, yapılan milyonlarca kayıt nedeniyle sistemlerin ciddi baskı altında olduğunu vurguladı.
Gregori ayrıca planlanan AB iltica ve göç reformu konusunda ilerleme kaydedilmesi çağrısında bulundu. Gregori, Avrupa Birliğinden yapılan ve 2024teki Avrupa seçimleri öncesinde bu bağlamda yapısal çözümler bulunması gerektiği yönündeki açıklamayı da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Son güncelleme: 17:44 26.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı