• Turkhane Logo

Arnavutluk, ABD'ye gidecek Afgan sığınmacılar için transit ülke olmayı kabul etti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Taliban misillemesinden kaçan ve ABD'den vize isteyen bulunan Afgan sığınmacılara, başvuruları tamamlanana dek ev sahipliği yapmayı kabul etti.

14:27 15 Ağustos 2021 Pazar
Arnavutluk, ABD'ye gidecek Afgan sığınmacılar için transit ülke olmayı kabul etti
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Taliban misillemesinden kaçan ve ABD'den vize isteyen bulunan Afgan sığınmacılara, başvuruları tamamlanana dek ev sahipliği yapmayı kabul etti.


Arnavutluk hükümeti, Talibanın kontrolü ele geçirmek üzere olduğu Afganistandan ABDye taşınmak için vize başvurusunda bulunan Afgan sığınmacılara geçici olarak ev sahipliği yapmayı kabul etti. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, vize başvurularının sonuçlanmasını bekleyen Afganları kabul etmeleri için ABDden gelen talebi kabul ettiklerini açıkladı.

HAYIR DEMEYECEĞİZ


Arnavutluk Başbakanı, Joe Biden yönetiminin NATO müttefiki Arnavutluktan, nihai rotaları ABD olan bazı Afgan sığınmacılar için transit ülke olmayı gözden geçirmesini talep ettiğini belirtti. Rama Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Sadece en büyük müttefikimiz izden rica ettiği için değil, aynı zamanda Arnavutluk olduğumuz için de hayır demeyeceğiz ifadelerini kullandı.

KOSOVA: TEMMUZ ORTASINDAN BERİ GÖRÜŞÜYORUZ

Geçtiğimiz hafta Reutersa bilgi veren kaynaklar, ABDnin vize başvuruları değerlendirilme sürecinde olan Afganları Talibanın misillemesinden korumak için Kosova ve Arnavutlukta bekletmek konusunda görüşmeler yaptığını söylemişti. Kosova hükümetinden bugün yapılan açıklamadaysa, Afgan sığınmacılara geçici olarak ev sahipliği yapılması konusunda ABDli yetkililerle temmuz ortasından beri görüşme yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Çok fazla lojistik, teknik, güvenlikle ilgili ve sosyal mesele var. Bunları dikkatli bir şekilde ele alıyoruz denildi.

PLANDA TÜRKİYENİN DE ADI GEÇMİŞTİ

Amerikan yönetiminin Taliban tarafından hedef alınabilecek binlerce Afgan için hazırladığı yeni mülteci programının ayrıntıları 3 Ağustosta açıklanmıştı. Planda, ABDye yerleşmek isteyen Afganların ülkelerinden kendi olanaklarıyla çıkarak üçüncü bir ülkeye gitmelerinin öngörülmesi dikkat çekmişti. Afgan mültecilerin ABDye başvuru sürecinin tamamlanması için bu üçüncü ülkelerde 12 ila 14 ay beklemelerinin gerekeceği belirtilirken, Reutersa konuşan yetkililer plan çerçevesinde Türkiyenin de adını anmıştı.

Gazetecilere brifing veren üst düzey ABD Dışişleri yetkilisi, Pakistanın Afganistan sınırının açık kalmasının önemli olduğunu, bazı kişilerin de İran üzerinden Türkiyeye seyahat edebileceğini söylemişti. Bu sözler Ankaranın tepkisini çekmişti.
 

Son güncelleme: 14:27 15.08.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı