• Turkhane Logo

Altılı Masa'dan 3 partiyle ittifak yolda

31 Mart seçimleri sürecinde uluslararası kamuoyunun gündemi Türkiye olurken, ABD'nin saygın medya kuruluşlarından Bloomberg'e konuşan bazı yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi AKP'nin planları ile ilgili dikkat çekici iddialarda bulundu.

20:17 02 Nisan 2024 Salı
Altılı Masa'dan 3 partiyle ittifak yolda
31 Mart seçimleri sürecinde uluslararası kamuoyunun gündemi Türkiye olurken, ABD'nin saygın medya kuruluşlarından Bloomberg'e konuşan bazı yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi AKP'nin planları ile ilgili dikkat çekici iddialarda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinde CHPnin oy oranlarına göre birinci parti haline gelmesi ve AKPnin oy oranlarının düşmesi uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu...

ABDnin saygın medya kuruluşlarından Bloomberg, Yeniden Refah Partisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan için yeni bir baş ağrısı olduğunu belirtirken Pazar günkü seçimlerde oyların %6sından fazlasını alan Yeniden Refah Partisi, 10 ay önce Erdoğanın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini desteklemiş ancak bu kez AK Partiye karşı agresif bir kampanya yürütmüştü. Bu değişim, laiklik yanlısı muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) İstanbul ve diğer büyük şehirlerde ezici zaferler elde etmesine ve AK Partinin eski kalelerine eşi benzeri görülmemiş bir giriş yapmasına katkıda bulundu denildi.

Bloombergin haberinde, Sonuç, 70 yaşındaki Erdoğanı Türkiyenin son on yıllardaki en derin hayat pahalılığı kriziyle mücadele ederken kapsamlı bir hasar kontrolüyle karşı karşıya bıraktı. Erdoğanın önünde sadece geleneksel baş siyasi rakibi olan CHPye değil, aynı zamanda kendi muhafazakâr tabanından Yeni Refaha destek verenlere de odaklanmak var denildi.

AKPnin Gazzede yaşananlarla ilgili duruşunun muhafazakar seçmeninin tepkisini çektiğini ve bu oyların YRPye gittiğini hatırlatan Bloomberg, Erdoğanın resmi olarak son dönemi olan 2028e kadar cumhurbaşkanı olarak kalma yetkisi olsa da, siyasi ortamdaki değişim, iktidarını uzatmak için gereken manevraları yapmakta zorlanabileceği anlamına geliyor. Cumhurbaşkanının erken seçim çağrısı yapmak ya da yeni bir anayasa için referanduma gitmek için 600 sandalyeli parlamentoda en az 360 oya ihtiyacı var ve milliyetçi müttefiki MHPnin şu anda 46 milletvekili eksiği bulunuyor ifadesine yer verdi.

ALTILI MASANIN 3ÜYLE İTTİFAK SİNYALİ

Haberde, Konu hakkında bilgi sahibi kişilere göre Erdoğan, parlamentoda yeni siyasi müttefikler kazanmak için yürütme yetkilerinin bir kısmından taviz vermek zorunda kalabilir. Konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen bu kişiler, Erdoğanın yerel seçimlerde çok kötü bir performans sergileyen ancak 73 sandalyenin kontrolünü elinde tutan İyi Parti, Saadet ve Devanın da aralarında bulunduğu diğer üç partiyle ittifak arayışına girebileceğini söyledi bilgisi de paylaşıldı.

Bloomberge konuşan kaynaklar, Erdoğanın kabinesinin önemli isimlerini değiştirmesinin de gündemde olduğunu ve Erdoğanın bu sayede seçmenle bağlarını güçlendirmek olduğuna dikkat çekti.

Son güncelleme: 20:17 02.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı