• Turkhane Logo

Almanya'da yakalanan üç DHKP-C'li hakkında iddianame hazır

Almanya'da Federal Savcılık geçen Mayıs ayında DHKP-C üyesi oldukları suçlamasıyla tutuklanan üç kişi hakkında iddianame hazırladı. Örgütün Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak amacıyla terör faaliyetleri yaptığı belirtildi.

10:21 26 Ocak 2023 Perşembe
Almanya'da yakalanan üç DHKP-C'li hakkında iddianame hazır
Almanya'da Federal Savcılık geçen Mayıs ayında DHKP-C üyesi oldukları suçlamasıyla tutuklanan üç kişi hakkında iddianame hazırladı. Örgütün Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak amacıyla terör faaliyetleri yaptığı belirtildi.

Almanyada Devrimci Halk Kurtuluş Cephesinin (DHKP-C), biri ülke sorumlusu olduğu belirtilen üç üst düzey yöneticisi hakkında iddianeme hazırlandı.

İddianamede, geçen yıl Mayıs ayında düzenlenen operasyonlarda yakalanan ve haklarında tutuklama kararı çıkarılan Türk uyruklu Özgül E. ve İhsan C. ve Alman vatandaşı Serkan K.nın Almanyada yabancı terör örgütü olarak kabul edilen yasaklı DHKP-Cye üye olmaktan yargılanmaları talep edildi.

Özgül E. 16 Mayısta Heidelbergde, Serkan K. 17 Mayısta Hamburgda, İhsan C. ise 18 Mayısta Bochumda yakalanmıştı.

Federal Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianemede DHKP-Cnin Türkiye Cumhuriyeti devletini silah zoruyla yıkıp yerine kendi kontrolü altında Marksist-Leninist bir rejim getirmeyi hedeflediği bilgisine yer verildi.

Özgül E. Almanya sorumlusu
Federal Başsavcılık sanıklarla ilgili olarak da ayrıntıları paylaştı. Açıklamada, Özgül E.nin en geç Ocak 2003ten bu yana DHKP-Cde aktif olduğu belirtilerek, Nisan 2004e kadar örgütün Amsterdamdaki merkez basın bürosunda yönetici olarak görev yaptığı, burada diğer çalışanlara talimat vererek kurum içi iletişimi ve haberlerin iletilmesini sağladığı belirtildi. E.nin ayrıca basın bürosuna veya örgütün diğer birimlerine aktarılan paraları kabul ettiği ve sahte kimlik belgeleri düzenlenmesinde etkili oduğu da belirtildi.

Özgül E.nin Haziran 2014te Almanyada DHKP-C aktivistlerinin ve yetkililerinin katıldığı ve gelirlerinin de örgüte aktarıldığı bir konsere öncülük ettiği, Aralık 2015ten en az Şubat 2016ya kadar, İstanbul bölgesinde DHKP-C için çeşitli görevler üstlendiği, burada örgüt mensuplarına yönelik eğitim, propaganda çalışmaları, basın yazıları ve gerilla savaşçıları için eğitim programları gibi etkinlikleri yönettiği kaydedildi. Sanığın en geç Ocak 2017den itibaren örgütün Almanya sorumlusu olarak görev yaptığı belirtilen Savcılık açıklamasında, burada da özellikle bağış veya haftalık bültenin satışı gibi finansal kaynakların toplanması ve dernek için etkinliklerin organizasyonununun koordinasyonu gibi faaliyetleri yönettiği ifade edildi.

Özgül E.nin Almanyada da sahte kimlik belgeleri düzenlenmesine yardımcı olduğu, ayrıca, gizli faaliyet gösteren örgüt mensuplarının kaçak yollarla intikaline de destek olduğu ileri sürüldü. Özgül E.nin Şubat 2022ye kadar Almanyada DHKP-C ile ilgili çeşitli propaganda etkinliklerine katıldığına da vurgu yapıldı.

Diğer sanık Serkan K.nın 2014 ile 2018 yılları arasında Almanyada DHKP-C için çalıştığı, başlangıçta örgütün gençlik komitesi üyesi olduğu, 2015 yazından itibaren de Hamburg bölgesinde Bölge sorumlusu olarak görev yaptığı belirtildi. K.nin zaman zaman Hamburg, Bremen ve Berlin bölgelerini kapsayan DHKP-C Kuzey Bölgesi‘nin de sorumluluğunu üstlendiği ifade edildi.

Savcılık açıklamasında Serkan K.nın DHKP-Cnin Almanya ve Avrupa yöneticilerinin talimatlarının uygulanmasını sağladığı ve bu kişilere bizzat rapor verdiği belirtilirken, Kuzey Bölge Sorumlusu olarak örgüte finansman sağlanması ve yönlendirilmesi, üyelerin ve aktivistlerin eğitilmesi ve DHKP-C ve bağlı oluşumları için propaganda faaliyetlerinin yürütülmesini sağladığı da vurgulandı. Bunlara ek olarak, sahte kimlik belgeleri tahsis etmek ve gizli hareket eden örgüt üyelerinin kaçak yollarla intikalini sağlamakla suçlanıyor.

Serkan K.nın Şubat 2017de Kuzey bölgesindeki kadro görevini bıraktıktığı, 2018in sonuna kadar Almanyada DHKP-C ile ilgili çeşitli propaganda etkinliklerine katıldığı ifade edildi.

Güney bölgesi sorumlusu İhsan C.
İhsan C.nin ise en geç Eylül 2015ten bu yana, DHKP-Cnin Frankfurt, Darmstadt, Saarbrücken, Stuttgart, Ulm, Münih, Augsburg ve Nürnberg şehirlerini kapsayan Güney Bölgesi Sorumlusu olarak faaliyetler gerçekleştirdiği, kendisine bağlı olan bölge yöneticileriyle yakın temas halinde olduğu, onlara talimatlar verdiği ve bölgelerdeki gelişmeler hakkında bilgi aldığı ileri sürüldü.

Sanığın ayrıca DHKP-Cnin Almanya ve Avrupa üst düzey yöneticilerinin talimatlarını uyguladığı da belirtilen açıklamada, görevleri arasında örgüte maddi kaynak temin etmek ve iletmek, üyeleri ve aktivistleri eğitmek ve DHKP-Cye bağlı kamufle dernekler lehine propaganda faaliyetleri yürütmek de sıralandı. İhsan Cnin de diğerleri gibi sahte kimlik temin etme ve gizli örgüt mensuplarının intikali ve iskanı ile de ilgili yardımcı olma suçları işlediği ifade edildi.

İhsan C.nin Mayıs 2017de Güney bölgesi sorumluluğundan ayrıldığını ancak Şubat 2022ye kadar Almanyada DHKP-C ile ilgili çeşitli propaganda etkinliklerinde yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Özgül Enin 17 Mayısta, Serkan K. ve İhsan Cnin ise 18 Mayısta yargılandıkları ve üçünün de tutuklandığı belirtildi.

Son güncelleme: 10:21 26.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı